توجه به علوم کاربردی نباید به غفلت از علوم پایه منجر شود

۲۴ خرداد ۱۳۹۴ | ۱۰:۵۰ کد : ۸۱۸۴ اخبار
تعداد بازدید:۴۲۱
به نقل از  خبرنگار علمی ایرنا، دکتر سعدالله نصیری قیداری پنجشنبه در مراسم اولین دوره تجلیل از پژوهشگران برجسته رشته های علوم پایه در فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی گفت: بی توجهی به ترویج علم و به...
به نقل از  خبرنگار علمی ایرنا، دکتر سعدالله نصیری قیداری پنجشنبه در مراسم اولین دوره تجلیل از پژوهشگران برجسته رشته های علوم پایه در فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی گفت: بی توجهی به ترویج علم و به ویژه علوم بنیادی در قوانین بالادستی کشور یکی از نقص های جدی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: در بررسی هایی که انجام دادیم تنها در قانون تاسیس وزارت علوم مصوب سال ۱۳۵۳ و همچنین نقشه جامع علمی کشور در دوره اخیر به موضوع ترویج علم توجه شده است درحالی که در قوانین کشور آمریکا، ۲۰۰ سال است که ترویج علم، مورد تاکید قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه همین اندازه اندک توجه به موضوع ترویج علم در قوانین و اسناد بالادستی کشور نیز معطوف به علوم کاربردی است و علوم پایه و بنیادی در حاشیه قرار گرفته اند.

نصیری با بیان این که تمرکز بر علوم بنیادی در شرایط خاص تحریم اقتصادی نباید ما را از علوم کاربردی و پایه غافل کند، خاطرنشان کرد: کشف مکانیک کوانتوم در سال ۱۹۰۰ که نقش زیادی در توسعه صنعت در قرن بیستم ایفا کرد به دلیل احساس نیاز صنعت یا بازار کار و اشتغال نبود بلکه در سایه تلاش دانشمندانی به دست آمد که در آزمایشگاه ها کار می کردند و چون فیزیک موجود نمی توانست مباحث کوانتوم را توجیه کند به دنبال این کشف جدید رفتند.

وی درعین حال از توجه به مشاهیر حال و گذشته کشور به عنوان اقدامی ارزشمند و مورد تاکید کمیسیون ملی یونسکو یاد کرد و گفت: یکی از رویکردهای اصلی ما در دبیرخانه کمیسیون ملی یونسکو بر حفظ میراث های معنوی و نا ملموس کشور است.

رییس و اعضای پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی امروز میزبان مراسم معرفی پژوهشگران برجسته جوان در رشته های فیزیک، شیمی، زیست شناسی، ریاضی و زمین شناسی بودند.

در این مراسم از دکتر یاسمن فرزان در رشته فیزیک، دکتر احسان عارفیان در رشته زیست شناسی، دکتر علیرضا زراسوندی در رشته زمین شناسی، دکتر محمدرضا کوشش در رشته ریاضی و دکتر محمد مهدی نجف زاده در رشته شیمی تجلیل و جایزه علمی ابوریحان به آنها اعطا شد.