تاکید دکتر روشن معاون حقوقی و امور مجلس بر لزوم استفاده از ظرفیت های علمی استان

۱۴ مهر ۱۳۹۴ | ۱۰:۲۲ کد : ۷۶۶۴ اخبار
تعداد بازدید:۴۳۷
دکتر محمد روشن در جلسه هیات رئیسه دانشگاه، روسا و معاونین دانشکده ها و مدیران گروههای علمی دانشگاه شهید چمران اهواز و روسای دانشگاه های استان خوزستان شرکت و به پرسش های حاضرین پاسخ داد.در بعد از ظهر ر...
دکتر محمد روشن در جلسه هیات رئیسه دانشگاه، روسا و معاونین دانشکده ها و مدیران گروههای علمی دانشگاه شهید چمران اهواز و روسای دانشگاه های استان خوزستان شرکت و به پرسش های حاضرین پاسخ داد.
در بعد از ظهر روز دوشنبه 13 مهرماه به دعوت سرپرست دانشگاه شهید چمران اهواز آقای دکتر رعایایی، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، ‌تحقیقات و فناوری در محل سالن اجتماعات درجمع روسا و مدیران دانشگاهی حضور یافت. برخی از اعضاء جلسه مواردی از قبیل لزوم اهتمام وزارت متبوع در پیشنهاد مواد مناسب در پیش نویس برنامه توسعه ششم را مطرح و تاکید بر حفظ ماده 20 قانون سابق در خصوص استقلال دانشگاه را نمودند و در خصوص موارد شکلی دست و پاگیر انعقاد قرار داد های تحقیقاتی با دستگاههای اجرایی از قبیل ارایه اساسنامه دانشگاه و تصریح بر جواز انعقاد قرارداد با اشخاص حقوقی در متن آن و ارایه ضمانت نامه بانکی در مواردی که دانشگاه برنده مناقصه شده است،‌ اظهار گله و شکایت نمودند. با عنایت به ماده 20 قانون توسعه پنجم و آراء صادره از سوی دیوان عدالت اداری نمایندگی دیوان محاسبات در استان خوزستان اصرار بر ایفای نقش استصوابی در امور مالی و معاملاتی دانشگاه ها دارد و این امر تکلیف مضاعفی برای بخش مالی و مدیریتی دانشگاه ایجاد کرده است. که مقنن چنین قصدی را نداشته و ندارد و باید با جدیت بر اجرای مفاد قانون اصرار نمود و وزارت علوم از مسئولین دانشگاه ها حمایت لازم را انجام دهد.
علیرغم توانایی علمی دانشگاههای استان برخی از مدیران محلی نسبت به انعقاد قرارداد پژوهشی با دانشگاههای تهران نموده که این امر ترجیح بلا مرجح است و باید در صورت توانایی و شرایط مشابه علمی آنان را از این قبیل اقدامات منع نمود.
با توجه به اختلافات فاحشی که در میزان حقوق ماهیانه متخصصین در دانشگاههای تابع وزارتین بهداشت و علوم است، باید رفع تبعیض نمود و شرایط یکسانی برای همه متخصصین دانشگاهی ایجاد کرد و به علت بی رغبتی به اشتغال در استان هایی مانند خوزستان شرایط مادی و معنوی بهتری را در نظر گرفت تا متخصصین جوان با انگیزه بیشتری برای خدمت به این قبیل دانشگاهها بیایند.
در قوانین مختلف از جمله قانون بودجه علیرغم آنکه ماموریت دو وزارتخانه آموزش و پرورش و علوم، تحقیقات و فناوری از یک جنس است ولی علاوه بر برخورداری از بودجه های مصوب از درصدهای قانونی مختلف یا از معافیت های مالی برخوردار هستند ، لذا انتظار برخورد یکسان قانونگذاران در این دو حوزه است.
در پایان اعضاء هیات علمی حاضر بر لزوم استقرار روسای دانشگاهها در محل ماموریت خود تاکید و در همین راستا تقاضای تسجیل ریاست دانشگاه را داشتند.