به همت معاونت حقوقی و امور مجلس دیدار فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی با مسئولین آموزش عالی برگزار شد

۰۱ آذر ۱۳۹۴ | ۱۵:۱۰ کد : ۶۵۰۴ اخبار
تعداد بازدید:۳۹۷
وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری در دیدار روز شنبه مورخ 30/08/94  با اعضای فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی گفت: لایحه مقابله با تخلفات علمی در دولت تصویب شده و به زودی به مجلس شورای اسلامی ارائ...

وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری در دیدار روز شنبه مورخ 30/08/94  با اعضای فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی گفت: لایحه مقابله با تخلفات علمی در دولت تصویب شده و به زودی به مجلس شورای اسلامی ارائه می  شود.
 دکتر محمد فرهادی در این دیدار ضمن اشاره به اینکه طرح آمایش آموزش عالی در نوبت تصویب در شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار دارد  گفت :این طرح برای ساماندهی آموزش عالی و کیفی سازی آن بسیار مهم است.
وی افزود:  از این پس، ساماندهی موسسات آموزش عالی به ویژه موسسات آموزش عالی غیردولتی در کشور و ایجاد رشته ها و مراکز آموزش عالی بر اساس طرح آمایش آموزش عالی انجام می شود و هرگونه تاسیس،  ادغام تجمیع و انحلال موسسات آموزش عالی دولتی و غیر دولتی بر اساس طرح آمایش آموزش عالی صورت خواهد گرفت.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: تاکنون 300برنامه درسی دانشگاههاٰ و مراکز آموزش عالی بازنگری شده است و در راستای انطباق دروس با نیازهای کشور بازنگری با جدیت در حال انجام است . در رشته های علوم انسانی این بازنگری با نظارت شورای تحول علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام می شود.
وزیر علوم با اشاره به اینکه در آستانه طرح مباحث بودجه ای در مجلس شورای اسلامی هستیم گفت :سهم پژوهش از تولید ناخالص ملی صرفا چهل و هفت صدم درصد است که باید در سال اول برنامه ششم توسعه به 1درصد و سال پایانی آن به 4درصد تولید ناخالص ملی افزایش یابد لذا نیازمند توجه خاص نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این زمینه هستیم.
وی با بیان اینکه همچنان سرعت و سهم ایران در تولید علم جهانی روبه افزایش است گفت : حفظ موقعیت علمی و جهش به سمت مرجعیت علمی در دنیا نیازمند سرمایه گذاری کلان در بخش پژوهش و به روز رسانی  تجهیزات آزمایشگاهی است که حداقل به یک میلیارد دلار سرمایه مالی  نیاز دارد.
دکتر فرهادی با اشاره به قرار گرفتن 8 دانشگاه ایران در جمع دانشگاههای تاثیرگذار دنیا  در رده بندی اخیر  تامسون رویترز گفت : این دانشگاهها از لحاظ ارتباط با صنعت امتیازات بسیار بالایی در این رتبه بندی کسب کردند .
وی موضوع ارتباط با صنعت را از برنامه های مهم مورد حمایت وزارت علوم دانست  و ایجاد دفاتر انتقال تکنولوژی در دانشگاهها و دفاتر ارتباط با دانشگاهها در صنایع  و ایجاد دوره پسا دکترای صنعتی را در همین راستا اعلام کرد.
در دیدار اعضای فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی با وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، دیدگاهها و نظرات خود را در حوزه آموزش عالی بیان کردند. 
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر علیرضا منادی نماینده مردم تبریز و رئیس  فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی در این دیدار گفت : منویات مقام معظم رهبری  در خصوص تقویت فعالیت دانشجویان مومن  و ارزشی در دانشگاه ها باید مورد توجه قرار گیرد .
وی افزود :  باید  برنامه ریزی  جدی برای کاهش مهاجرت نخبگان به خارج از کشور انجام شود زیرا بنا بر اعلام بانک جهانی، سالانه 180 هزار نفر نخبه از ایران خارج می شوند  که  از نظر  مادی هزینه ای حدود 50 میلیارد دلار در بر دارد.
در ادامه  دکتر حامد قادرمرزی نایب رئیس  فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: باید مراکز دانشگاهی در شهرستانها ساماندهی شود چرا که برخی  از آنها عضو هیئت علمی و دانشجوی کافی ندارند.
وی افزود: ضرورتی ندارد در  تمامی شهرستانهای یک استان، یک واحد دانشگاهی داشته باشیم که تمامی رشته محلها را هم داشته باشد .  
همچنین در این دیدار نایب رئیس  فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی  بر حفظ کرامت و جایگاه اعضای هیئت علمی دانشگاهها  و مراکز آموزش عالی تاکید کرد.
گفتنی است در ادامه اعضای فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی ، دیدگاه های خود را حول محورهای زیر بیان کردند :
- تقویت فعالیت دانشجویان مومن در دانشگاه ها .
- برنامه ریزی برای کاهش مهاجرت نخبگان به خارج از کشور .
- ضرورت تطابق بیشتر فضای دانشگاه ها با رویکرد ها و برنامه های دولت.
- ضرورت تقویت هیئت های امنای دانشگاه ها در راستای استقلال بیشتر دانشگاه ها .
- پیشرو بودن دانشگاه ها در بحث اقتصاد مقاومتی .
- تقویت ارتباط مراکز دانشگاهی با بخش صنعت .
- توجه جدی به تحول و ارتقای علوم انسانی در برنامه ششم توسعه.
- تدوبن معیارهای مشخص برای اسلامی شدن دانشگاه ها .
- ضرورت تثبیت رشد علمی کشور .
- توجه به طرح های کلان ملی و تسریع در اجرای سند آمایش آموزش عالی .
- ضرورت ایجاد پژوهشگاه ها در مجاورت دانشگاه های بزرگ همه استان های کشور .
- ضرورت افزایش اعتبارات بودجه پژوهشی دانشگاه ها .
- ضرورت حفظ و ارتقای جایگاه و کرامت اعضای هیئت علمی دانشگاه ها در محیط دانشگاهی .
- ضرورت تجمیع رشته ها و واحدهای با ظرفیت پایین دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در شهرستان ها .