بازدید کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از مراکز آموزش عالی استان بجنورد

۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ | ۱۶:۴۳ کد : ۵۲۱۰ اخبار
تعداد بازدید:۳۷۱
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از دانشگاه بجنورد بازدید کرد. دکتر سعداله نصیری قیداری معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم در حاشیه سفر دو روزه اعضای کمیسیون آموزش، تحقیقات و فن...
بازدید کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از مراکز آموزش عالی استان بجنورد

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از دانشگاه بجنورد بازدید کرد.
دکتر سعداله نصیری قیداری معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم در حاشیه سفر دو روزه اعضای کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی به استان خراسان شمالی، از دانشگاه بجنورد بازدید کرد.
لازم به ذکر است دکتر حسینی مدیرکل دفتر گسترش آموزش عالی و تنی چند از مسئولین وزارت علوم و رییس و معاونین دانشگاه بجنورد معاون وزیر را همراهی می کردند و در ادامه با حضور در مزار شهدای شهر بجنورد به مقام شامخ شهدای انقلاب و دفاع مقدس ادای احترام نمودند.
همچنین اعضای کمسیون آموزش مجلس شورای اسلامی و معاونان وزارت علوم و وزارت بهداشت در نشستی  3 ساعته مسائل و معضلات تمام دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی دولتی و غیر دولتی را در دانشگاه آزاد اسلامی  بررسی کردند.

دکتر«مقتدایی» عضو کمیته اسلامی شدن دانشگاه های کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی هم با تاکید بر این که مسئولان استان  از ظرفیت ها بیشتر استفاده کنند، گفت: این موضوع که در شرایطی یکسان  و هم تراز حقوق یکسانی را برای تمام مجموعه ها در نظر بگیریم خواسته و مطالبه به حقی است و بخشی از ظرفیت های خراسان شمالی هنوز بدون استفاده مانده است وتقاضای متولیان آموزش عالی استان نتیجه و بازخورد این گونه جلسات است.

رئیس مجمع نمایندگان خراسان شمالی هم در این نشست با بیان این که 4 هزار دانشجو از میانگین کشوری کمتر داریم، گفت: سه شنبه(امروز) وزیر علوم برای پاسخ گویی به عقب ماندگی های دانشگاه های خراسان شمالی به کمیسیون می آید.

«موسی الرضا ثروتی» با تاکید براین که مصوبات برای دانشگاه های استان باید انجام شود  ومایه تاسف است که در خراسان شمالی پژوهشگاه نداریم، ادامه داد: اگر اعتبارات استانی تقسیم می شد به ما 180 میلیارد تومان باید تخصیص می یافت نه 20 میلیارد تومان.

وی با اشاره به این که برای احداث مسجد، کتابخانه و خوابگاه بودجه جداگانه ای وجود ندارد، عنوان کرد: چرا اعتبارات به درستی توزیع نمی شود وچرا وزارت علوم در اجرای شاخص ها به درستی حرکت نمی کند؟

مدیرکل دفتر گسترش آموزش عالی وزارت علوم نیز با بیان این که خراسان شمالی از نظر توسعه آموزش عالی نوپاست، گفت: دانشگاه ها با گذشت زمان به بلوغ وبالندگی می رسند وباید گفت که با توسعه نامتوازن آموزش عالی در کشور روبه رو هستیم.

دکتر«سیدحسین حسینی» با اشاره به این که اگر مراقبت و متناسب با نیازها حرکت نکنیم با عواقب و عوارضی روبه رو می شویم که شاید مسائلی را برای کشور ایجاد کند، عنوان می کند: این موضوع  که حداقل در 10 سال آینده با کاهش جمعیت آن دسته از افرادی که در سن آموزش عالی قرار می گیرند، ر وبه رو می شویم واقعیت است و رفتن به سمت رشته هایی مانند کشاورزی که به استناد سازمان نظام مهندسی کشاورزی 97 درصد دانش آموختگان این رشته در حوزه کشاورزی کار نمی کنند و ایجاد دانشکده های کشاورزی باید کارشناسی شود.

وی اضافه کرد: اکنون از خراسان شمالی با درخواست های متعددی برای ایجاد رشته شیمی روبه رو هستیم در حالی که با ده ها متخصص در حوزه شیمی صحبت کردیم که عنوان کردند اگر تا ده ها سال آینده در رشته شیمی دانشجو تربیت نکنیم با مشکلی رو به رو نمی شویم و به عنوان دست اندرکار باید توسعه آموزش عالی را ساماندهی کنیم و مکلف به این کار هستیم.

وی با بیان این که اکنون شاهد هستیم که برخی مدرسان با مرتبه مربی برای دانشجویان مقطع دکترا تدریس می کنند،افزود: زمین خوردن موسسات غیر انتفاعی در استان آرزویمان نیست وباید خوشحال باشیم وبرای سرپا ماندن آن ها تلاش و اوضاع را سامان دهی کنیم.

وی تاکید کرد: برخی از دانشگاه ها در خراسان شمالی در حد دبیرستان هستند ودانشجویان دانشگاه های خوب را ندیده اند وباید برای آن ها استانداردهای لازم را ایجاد کنیم.

رئیس کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی هم با تاکید بر این که مشکلات آموزش عالی خراسان شمالی در کمیسیون مورد بررسی قرار خواهد گرفت به مبارزه با فروش پایان نامه اشاره وتاکید کرد: با دولت توافق کردیم که اگر لایحه ای در این زمینه بدهد، به زمان طولانی نیاز هست وبه همین  دلیل قرار شد که این موضوع به صورت طرح در این هفته از سوی وزارت علوم به مجلس ارائه شود.