برگزاری اولین جلسه، کارگروه اجرایی تفاهم نامه ملی تنقیح قوانین و مقررات

۰۲ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۱:۰۰ کد : ۴۸۹۵۶ اخبار
تعداد بازدید:۴۱۱
اولین جلسه کارگروه اجرایی تفاهم نامه ملی تنقیح قوانین و مقررات کشور در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.در این جلسه که بعد از ظهر سه شنبه اول مردادماه، با حضور معاون قوانین مجلس و اعضاء کارگروه یاد شده برگزار شد، محورهای آیین نامه داخلی این کارگروه به تصویب رسید.
برگزاری اولین جلسه، کارگروه اجرایی تفاهم نامه ملی تنقیح قوانین و مقررات

در ابتدای این جلسه دکتر حسین میرمحمد صادقی، معاون قوانین مجلس شورای اسلامی، بر ضرورت نگرش ملی در موضوع تنقیح قوانین و مقررات تاکید کرد و اظهار داشت: این موضوع با همدلی و هم افزایی هر سه قوه محقق می شود و ماموریت این کارگروه مطابق تفاهم نامه همین امر است.

وی اظهار امیدواری کرد که این کارگروه بتواند به اهداف بلند تنقیح قوانین و مقررات در کشور برسد. همچنین معاون قوانین مجلس با تقدیر از معاونان حقوقی ریاست جمهوری و رییس قوه قضاییه در زمینه همکاری در اجرایی شدن این تفاهم نامه بر تعیین یک جدول زمانبندی شده و قابل اجرا جهت ایفای ماموریت های تصریح شده در متن تفاهم نامه تاکید کرد.

در ادامه نمایندگان قوای سه گانه در امر تنقیح قوانین و مقررات به طرح نظرات خود پرداختند.

همچنین در این جلسه درخصوص آیین تصمیم گیری تفاهم نامه و نحوه اداره جلسات و اجرایی شدن مصوبات تصمیم گیری شد.

مطابق این تصمیم گیری ریاست کارگروه هر چهار ماه به صورت چرخشی، نماینده یکی از قوای سه گانه خواهد بود. که مقرر شد در چهار ماه اول این ریاست بر عهده مجلس شورای اسلامی باشد.

شایان ذکر است در این جلسه علاوه بر دکتر میرمحمد صادقی به عنوان معاون قوانین مجلس، آقایان دکتر انصاری، دکتر نجفی خواه و دکتر قربانزاده به عنوان نمایندگان قوه مقننه، آقایان دکتر مهدیزاده، دکتر نهرینی و دکتر محمدی به عنوان نمایندگان قوه مجریه و آقایان دکتر کاظمی، دکتر اکبرپور و دکتر کیخا فرزانه به عنوان نمایندگان قوه قضاییه حضور داشتند.

یازدهم تیرماه سال جاری، با حضور معاونان قوانین و حقوقی سه قوه، تفاهم‌نامه تنقیح قوانین در مجلس شورای اسلامی امضاء شد.

هدف از انعقاد این تفاهم نامه، پالایش و تعیین قوانین و احکام معتبر و همچنین رسیدن به آرمان قانون جامع در حوزه های موضوعی خواهد بود.

۱۱۳ سال سابقه قانون گذاری و پراکندگی و بعضا تعارض احکام ۱۳ هزار عنوان قانون در کشور ، ایجاب می کند که تنقیح قوانین در اولویت باشد.

منبع:  خبرگزاری خانه ملت