رئیس کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی: رفع برخی از مشکلات حوزه آموزش و پژوهش نیازمند اصلاح قوانین است/ معاون حقوقی و امور مجلس وزارت عتف: مرجعیت علمی دانشگاهها پذیرفته شده است

۲۲ تیر ۱۳۹۸ | ۲۲:۱۰ کد : ۴۸۷۱۱ اخبار داغ اخبار
تعداد بازدید:۳۳۱
اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، طی جلسه مشترکی که با روسای دانشگاهها و موسسات آموزش عالی استان خراسان رضوی، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت عتف و با حضور استاندار خراسان رضوی برگزار شد، مسایل و مشکلات دانشگاههای این استان را بررسی کردند.
رئیس کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی: رفع برخی از مشکلات حوزه آموزش و پژوهش نیازمند اصلاح قوانین است/  معاون حقوقی و امور مجلس وزارت عتف: مرجعیت علمی دانشگاهها پذیرفته شده است

اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، طی جلسه مشترکی که با روسای دانشگاهها و موسسات آموزش عالی استان خراسان رضوی، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با حضور استاندار خراسان رضوی برگزار شد، مسایل و مشکلات دانشگاههای این استان را بررسی کردند.

پس از ایراد سخنان روسای دانشگاهها و روسای پارک علم و  فناوری و جهاد دانشگاهی، دکتر حسین سیمایی صراف معاون حقوقی و امور مجلس وزارت عتف، به بیان سیاست­های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در شرایط فعلی کشور پرداخت.

وی در سخنان خود گفت: اکنون نظام به این نتیجه رسیده است که باید مرجعیت علمی دانشگاهها را بپذیرد. دانشگاهها راه حل همه مشکلات و معضلات  کشور، اعم از معضلات فنی، مهندسی، پزشکی، حقوقی، اجتماعی و غیره را در دست دارند. اعتماد عمومی و اجتماعی به دانشگاه خیلی بالاست. وی با اشاره به خدمات انقلاب اسلامی در توسعه کمی دانشگاهها گفت؛ الان وقت آن است که برای توسعه کمی، اعلام کفایت کنیم و به مقوله کیفیت بپردازیم. معاون حقوقی وزارت عتف، ادامه داد: در بررسی پایان نامه­های تقلبی به این تتیجه رسیدیم که رابطه مستقیمی بین تقلب و ضعف بنیه علمی دانشگاه وجود دارد. وقتی یک دانشگاه با ۲ یا ۳ عضو هیات علمی در سطح استادیار، دهها نفر دانشجوی ارشد و دکتری دارد، پدیده تقلب علمی امری طبیعی است.

وی در ادامه اظهار داشت: باید بین توسعه کمی دانشگاه و نرخ رشد اشتغال، توازن باشد، والا موجب بروز چالش­های امنیتی خواهد شد.

در ادامه، محمد مهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی در نشست مشترک اعضای کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی و روسای دانشگاه­های استان با استانداراظهارکرد: سفر به استان­های مختلف کشور به منظور بازدید میدانی از مراکز آموزشی و تحقیقاتی و برگزاری نشست مشترک با استانداران جزو برنامه­های کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی قرار دارد.     
وی افزود: در بازدیدهای میدانی اعضای کمیسیون و برگزاری نشست مشترک با مدیران دستگاه­های اجرایی در استان­ها، به دنبال احصا و رفع مشکلات پیش­روی حوزه­های آموزش، تحقیقات و فناوری هستیم.         
زاهدی با بیان اینکه رفع برخی از مشکلات حوزه آموزش، تحقیقات و فناوری نیازمند اصلاح قوانین است، ادامه داد: برخی از مشکلات موجود در این حوزه مربوط به چالش­های مدیریتی و برخی هم مربوط به کمبود منابع مالی و بودجه­ای است، که پیگیری­های لازم برای رفع آنها انجام خواهد گرفت.      
وی همچنین بیان کرد: برخی از دستورالعمل­های ناشی از قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی، دارای اشکالاتی است که باید اصلاحات لازم بر روی آنها انجام گرفته و برخی از مفاد آنها مورد بازنگری قرار گیرد.    
رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی در پایان تصریح کرد: در صورت نیاز برای پیگیری مشکلات دستگاه­های اجرایی در حوزه آموزش و پژوهش، از وزیران، استاندار خراسان رضوی و روسای سازمان­های ذی­ربط در سطح ملی برای حضور در یکی از جلسات کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس دعوت خواهیم کرد.          

منبع: روابط عمومی استانداری خراسان رضوی