معاون حقوقی وزیرعلوم :

تعیین ظرفیت پذیرش دانشجو توسط مجلس، خلاف است

۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۴۸۳۳۶ اخبار
تعداد بازدید:۲۲۳
معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: تعیین ظرفیت پذیرش دانشجو در تمامی مقاطع تحصیلی وظیفه وزارت علوم بوده و اعلام این مسئله توسط مجلس، خلاف اصول سیاست گذاری در آموزش عالی است.
تعیین ظرفیت پذیرش دانشجو توسط مجلس، خلاف است

حسین سیمایی صراف گفت: مجلس با تصویب قوانین غیرکارشناسی باعث آسیب به آموزش عالی می شود، از این رو نیاز است مجلس موضوعات اجرایی و کارشناسی را به خود وزارتخانه­ها واگذار کند.          
این مقام مسئول در وزارت علوم ادامه داد: نتیجه آمایش آموزش عالی کوچک سازی است که باعث چابک سازی، ارتقا کیفیت دانشگاه ها و دانشجویان، اعتبار مدرک دانشگاه های ایران در خارج و داخل کشور می شود.          
وی افزود: در راستای افزایش کیفیت دانشجویان و دانشگاه ها باید ظرفیت ها به صورت کارشناسی اعلام شود. اما دستگاه های غیرمرتبط با آموزش عالی مثل مجلس بدون تخصص کافی و بررسی لازم در چارچوب سهمیه، دانشگاه­ها را وادار به افزایش ظرفیت می کنند.      
معاون حقوقی وزیرعلوم تصریح کرد: تعیین ظرفیت و افزایش سهمیه داوطلبان شهدا و ایثارگران موضوع قانون گذاری نیست که نیازمند ورود مجلس باشد. 
سیمایی صراف تاکید کرد: جذب دانشجو در مقاطع ارشد و دکتری، مسئله کاملا تخصصی است و مربوط به دستگاه اجرایی تخصصی خود با عنوان وزارت علوم است.   
معاون حقوقی وزیر علوم با بیان این جمله که به مداخله غیرکارشناسی مجلس در امور آموزش عالی انتقاد وارد است، گفت: باید از تصویب قوانین آسیب رسان مثل افزایش ظرفیت­ها جلوگیری شود، زیرا در صورت تصویب دانشگاه­ها ملزم به اجرای آن بوده و راه حل اصلاحی ندارد.
وی ادامه داد: برخی دانشگاه­ها برای کاهش آسیب افزایش ظرفیت دانشجو و فشار به دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد، در دو مرحله مهر و بهمن ماه دانشجو جذب می­کنند.

یادآور می­شود، طبق طرح بند (الف) ماده 90 قانون برنامه ششم توسعه در صورتی که سهمیه 25 درصدی ایثارگران توسط داوطلبان مشمول سهمیه تکمیل نشود، خالی مانده آن، ابتدا به مشمولین سهمیه 5 درصدی ایثارگران که شرایط و حد­نصاب لازم را داشته باشند، تخصیص یافته و اگر باز هم این ظرفیت خالی ماند، باقیمانده آن به داوطلبان سهمیه آزاد اختصاص می­یابد.
پیشتر رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفته بود: قانون سهمیه شهدا و ایثارگران بد تصویب و تفسیر شد و مسئله ای که مد نظر کمیسیون بود، محقق نشد. دو سال در تلاش هستیم تا در صحن مجلس این قانون اصلاح شود اما با توجه به تذکرات و نکاتی که نمایندگان به این قانون می دهند باز برای تغییر به کمیسیون باز می­گردد.
عارف تصریح کرد: نگرانی دانشگاه ها درباره اضافه بر ظرفیت هم به دلیل وجود این قانون به حق است و به همین دلیل وضعیت دو سال گذشته برای دانشگاه ها و حتی خانواده ی داوطلبان کنکور مناسب نبوده است.
همچنین این نماینده مجلس طرح اصلاح بند (الف) ماده 90 قانون برنامه ششم توسعه (سهمیه خانواده شهدا و ایثارگران دانشگاه ها) در اواخر سال 97 را خبر داد، اما هنوز بررسی صورت نگرفته است.
 

منبع، گروه دانشگاه ایرنا