بازدید کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از مراکز آموزشی استان اردبیل

۱۰ تیر ۱۳۹۳ | ۱۰:۱۸ کد : ۴۸۰۹ اخبار
تعداد بازدید:۳۷۸
دانشگاههای بزرگ در مناطق دور دست کشور راه اندازی می شود معاون پارلمانی وزیرعلوم ، تحقیقات و فناوری گفت: دانشگاه های بزرگ در مناطق دور دست و خوش آب و هوای کشور راه اندازی می شود.   دکتر ˈ سعد...

دانشگاههای بزرگ در مناطق دور دست کشور راه اندازی می شود

معاون پارلمانی وزیرعلوم ، تحقیقات و فناوری گفت: دانشگاه های بزرگ در مناطق دور دست و خوش آب و هوای کشور راه اندازی می شود.

 

دکتر ˈ سعدالله نصیری ˈ روز پنجشنبه در جریان بازدید اعضای کمیسیون آموزش ، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی از دانشگاههای خلخال نسبت به همکاری در ایجاد و توسعه دانشگاههای جدید در استان اردبیل اعلام آمادگی کرد.

وی افزود: در حالی که بیشتر دانشگاههای بزرگ دنیا با برندهای بین المللی خارج از کلانشهرها ایجاد شده اند تمرکز دانشگاههای بزرگ و مطرح کشور در کلانشهر تهران با توجه به معضل آلودگی هوای این شهر به عنوان یک مشکل بزرگ اجتماعی و علمی برای همه جامعه محسوب می شود.

وی گفت: راه اندازی دانشگاههای بزرگ در مناطق دور دست و خوش آب و هوای کشور برای استفاده حداکثری از ظرفیت های جغرافیایی این مناطق از اهداف وزارت علوم تحقیقات و فناوری است.

وی همچنین افزایش کیفیت آموزش در دانشگاههای دولتی ، آزاد اسلامی ، پیام نور و تمام مراکز آموزش عالی دولتی و بخش خصوصی را از برنامه های اولویت دار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ذکر کرد.

وی اظهار کرد: علاوه بر این سیاست دولت و وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری بر گسترش دانشگاههای بزرگ کشور در مناطق محروم و دور دست کشور با هدف توزیع متوازن اعتبارات و امکانات آموزش عالی متمرکز شده است.

وی با قدردانی از تلاش و پیگیری نماینده مردم خلخال وکوثر در مجلس در فراهم شدن سفر اعضای کمیسیون آموزش مجلس به خلخال افزود: در این سفر یک روزه به خلخال با بازدید از دانشگاه های شهرستان های خلخال و کوثر نسبت به رفع موانع و ایجاد ظرفیت های جدید آموزش عالی در این منطقه اقدام خواهیم کرد .

وی با بیان این که مشکل هرم اعضای هیات علمی در سطح بیشتر دانشگاه های آزاد اسلامی کشورمشهود می باشد افزود: در حالی که نسبت تعداد دانشیاران و اساتید به مربیان و اعضای هیات علمی این دانشگاه باید 70 درصد به 30 درصد باشد این میزان در بسیاری از دانشگاه های آزاد اسلامی کشور از جمله دانشگاه آزاد اسلامی واحد خلخال برعکس بوده ومیزان دانشیاران واساتید عضو هیات علمی نسبت به تعداد مربیان به مربیان 30 به 70 درصد است .

نصیری اظهار کرد: تا زمانی که هرم اعضای هیات علمی دانشگاه های آزاد مناطق مختلف کشور اصلاح نشده و سطح علمی آن ارتقا نیابد صدور مجوز برای ایجاد رشته های تحصیلی در مقطع دکترا وتحصیلات تکمیلی مشکل خواهد بود.

وی گفت: وضعیت کارکنان ، فضاهای آموزشی و تعداد رشته های تحصیلی ونیز کمیت دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه های آزاد کشور مطلوب است و انتظار می رود از سوی مدیریت این دانشگاه برای ارتقای سطح تحصیلی اعضای هیات علمی و رسیدن به استاندارد هرم دانشیاران و اساتید قدم های مثبتی برداشته شود.

وی افزود: در صورت اصلاح هرم اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خلخال با ایجاد رشته های تحصیلات تکمیلی و راه اندازی رشته های تحصیلی در مقطع دکترا موافقت خواهد شد.

 
مقتدایی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی وعضو کمیسیون آموزش ، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی نیز در این بازدید هدف از سفر به شهرستان خلخال را آشنایی نزدیک با توانمندی ها و ظرفیت ها و رفع موانع مراکز آموزش عالی در حمایت همه جانبه از سیاست دولت مبنی بر گسترش دانشگاه های بزرگ کشور در مناطق دوردست و محروم اعلام کرد.