قائم مقام وزیر علوم : وزارت علوم در مقابله با تقلب در آثار علمی مانند پایان نامه فروشی،بسیار جدی است

۰۵ آبان ۱۳۹۷ | ۰۸:۳۳ کد : ۴۲۳۷۹ اخبار
تعداد بازدید:۱۱۱۴
قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر جدیت این وزارتخانه در مقابله با تقلب در آثار علمی مانند پایان نامه فروشی و مدرک فروشی گفت: در این خصوص با همکاری دستگاه قضایی و نیروی انتظامی با متخلفان برخورد می شود.
قائم مقام وزیر علوم : وزارت علوم در مقابله با تقلب در آثار علمی مانند پایان نامه فروشی،بسیار جدی است

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر عبدالرضا باقری عصر روز چهارشنبه 1397/08/02 در نشست بررسی راهکارهای اجرایی "قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی" که در دفتر معاونت حقوقی وزارت علوم برگزار شد؛ اظهار داشت: تا زمانی که آیین نامه اجرایی قانون مقابله با تقلب در آثار علمی در هیات دولت تصویب شود، وزارت علوم می تواند با موارد روشن و آشکار تقلب در آثار علمی مانند سایت های فروش پایان نامه و مدرک تحصیلی مقابله و از آنان به دستگاه قضایی شکایت کند یا موارد تخلف را به نیروی انتظامی اعلام نماید.
وی افزود: تاکنون اقدامات پراکنده برای تحقق اهداف مورد نظر انجام گرفته و برای تحقق نتیجه ملموس، دو کارگروه پیشگیری و مقابله در ستاد وزارت علوم تشکیل می شود.
دکتر باقری اظهار داشت: عموم مردم، جامعه و جامعه دانشگاهی موافق اجرای «قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی» هستند و اجرای آن از طریق انجمن های علمی و اصناف و بدون نیاز به تشکیلات کلان امکانپذیر است.
دکتر حسین سیمایی صراف، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم نیز در این نشست گفت: اجرای «قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی» پیچیدگی های خاصی دارد و با بحث مقابله و تعطیلی موسسات غیر مجاز آموزش عالی نیز مرتبط است، بنابراین به هماهنگی و ارتباط کامل درون ستاد وزارت علوم نیاز دارد.
وی با اشاره به دشواری اجرای قانون در سطح جامعه نسبت به داخل دانشگاه گفت: بخش داخل دانشگاهی مرتبط با "قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی" دانشجویان و اعضای هیات علمی هستند که در این زمینه با تبیین بیشتر قانون، اطلاع رسانی و دقت و نظارت گروه های آموزشی بخش اعظم مشکلات قابل حل است.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم با تاکید بر پیچیدگی ها و مشکلات شناسایی و مبارزه با موسسات ارائه کننده مدارک تحصیلی غیر مجاز تحصیلی گفت: به زودی وزارت علوم با نیروی انتظامی و اتاق اصناف در زمینه اجرای «قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار تفاهم نامه همکاری امضا می کند.
دکتر سیمایی صراف با اشاره به اینکه وزارت علوم آیین نامه پیشنهادی خود را در زمینه «قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی» به کمیسیون علمی هیات دولت ارسال کرده است، گفت: در صورت تصویب این آیین نامه در هیات دولت، مقابله با متخلفان حوزه پایان نامه فروشی و مدرک فروشی شتاب می گیرد.
معاون آموزشی وزیر علوم، رئیس سازمان امور دانشجویان، رئیس مرکز نظارت و ارزیابی آموزش عالی، رئیس مرکز حراست، مدیرکل حوزه وزارتی و مدیرکل آموزش عالی غیر دولتی وزارت علوم و معاون اطلاع‌رسانی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران در این نشست حضور داشتند و مقررشد نمایندگان خودرا برای عضویت در کارگروه های پیشگیری و مقابله «قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی» به معاونت حقوقی و امور مجلس معرفی کنند.


( ۱ )