انتقاد از 350 هزار صندلی خالی در دانشگاه‌ها/سیر نزولی متقاضیان ورود به دانشگاه تا سال 97 ادامه دارد

۲۵ اسفند ۱۳۹۲ | ۰۹:۰۲ کد : ۴۰۱۵ اخبار
تعداد بازدید:۳۶۸
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری،با بیان اینکه در حال حاضر 350 هزار صندلی خالی در دانشگاه‌ها وجود دارد، گفت: سیر نزولی متقاضیان ورود به دانشگاه تا سال 97 ادامه دارد.

سعدالله نصیری‌قیداری در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، در تشریح معضلاتی که پیش روی سیستم آموزش عالی کشور وجود دارد،‌ گفت: هم اکنون یکی از مشکلات جدی حوزه آموزش عالی، ساماندهی به رشد بی‌رویه دانشگاه‌ها و دادن مجوز به رشته‌های جدید است.

نماینده مردم زنجان در مجلس هشتم، با بیان اینکه در حال حاضر350 هزار صندلی خالی در دانشگاه‌های کشور وجود دارد، افزود: هم‌اکنون درخواست‌های بی‌شماری برای ایجاد رشته‌های جدید به وزارت علوم ارایه شده که این تقاضاها، تعارض آشکاری با صندلی‌های خالی دانشگاه‌ها دارد.

ایشان با تاکید بر اینکه دادن مجوز برای ایجاد رشته‌های جدید نویددهنده افزایش ورودی دانشجویان به دانشگاه نیست، تصریح کرد: وقتی به یک شهر یا شهرستانی رشته جدید داده می‌شود به طور حتم از جایی دیگر دانشجو گرفته می‌شود.

وی با بیان اینکه دادن مجوز برای ایجاد رشته‌های جدید باید بسیار حساب شده و محدود باشد، گفت: وزارت علوم از همه دانشگاه‌هایی که خواهان ایجاد رشته جدید هستند می‌خواهد که این نکته را در نظر بگیرند که ما دیگر دانشجوی پشت کنکور نداریم که رشته جدید درخواست کنند.

 

دادن مجوز برای ایجاد رشته جدید به جابجایی دانشجویان بین دانشگاه‌ها منجر می‌شود

وی ادامه داد: در حال حاضر متقاضی واجد شرایط برای ورود به دانشگاه وجود ندارد که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مجوز ایجاد رشته جدید بدهد و اگر مجوزی نیز داده شود تنها در جابه‌جایی دانشجویان بین دانشگاه‌ها موثر خواهد بود.

نصیری قیداری افزود: اگر به دانشگاهی مجوز ایجاد رشته جدید داده شود دانشجویان از شهر‌های دیگر به آن شهر عزیمت می‌کنند یعنی دانشجوی جدید به تعداد دانشجویان اضافه نخواهد شد.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، با بیان اینکه سیر نزولی ورودی دانشجویان به دانشگاه‌ها تا چند سال آینده نیز ادامه دارد، گفت: تا سال 97 سیر نزولی دانشجویان ورودی به دانشگاه‌ها را شاهد خواهیم بود.

نصیری‌قیداری در تشریح برنامه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای مقابله با سونامی کاهش ورودی دانشجویان به دانشگاه‌ها، افزود: در این زمینه با برگزاری جلسات مستمری در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با حضور مسئولان مربوطه خواهان موشکافی مشکل و بررسی آن هستیم.

وی ادامه داد: در جلسه مذکور معاونان آموزشی وزارت علوم، دانشگاه پیام‌نور،‌ دانشگاه آزاد، دانشگاه جامع علمی کاربردی و اعضای کمیته آموزش عالی کمیسیون آموزش مجلس حضور خواهند داشت که این جلسات به صورت مستمر هر دو هفته یک‌بار یک‌شنبه‌ها برگزار خواهد شد.

 

توقف سیر نزولی ورود دانشجویان به دانشگاه‌ها دستور کار وزارت علوم

نماینده ادوار مجلس، با یادآوری اقدام دیگر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای توقف سیر نزولی ورود دانشجویان به دانشگاه‌ها، افزود: تهیه سند توسعه آموزش عالی بر اساس آمایش سرزمینی و دعوت از مجامع استانی هر دوشنبه بر اساس مسائل و مشکلات مشترک استان‌ها در وزارت علوم برگزار می‌شود که به کاهش معضلات سیستم آموزش عالی کمک شایانی می‌کند.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، یادآور شد: در جلسه مذکور اطلاعات درباره مسائل آموزشی استان‌ها با حضور معاونان پرورشی، آموزشی، پژوهشی و سایر معاونت‌ها مطرح شده و راهکارهای مناسب در نظر گرفته می‌شود./