اولین کنگره علمی حقوق شهروندی با رویکرد فرهنگی برگزار شد.

دانشگاه ها از دانشجویان، حمایت قضایی می کنند

۰۹ دی ۱۳۹۶ | ۰۹:۴۵ کد : ۳۶۶۶۸ اخبار
تعداد بازدید:۶۲۶
در اولین کنگره حقوق شهروندی با رویکرد فرهنگی که پنجشنبه، ۷ دی‌ماه برگزار شد، شهیندخت مولاوردی دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی؛ محمد روشن، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری؛حسین سلیمی، رئیس دانشگاه علامه طباطبائی؛ سید محمدهاشمی، پیشکسوت علم حقوق؛ رضا اکبری نوری، دستیار ویژه وزیر ارتباطات در امور حقوق شهروندی و روزبه کردونی، دستیار ویژه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور شهروندی به ایراد سخنرانی پرداختند.
دانشگاه ها از دانشجویان، حمایت قضایی می کنند

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اطلاعات با تاکید بر لزوم حفظ حقوق شهروندی دانشجویان، گفت: دانشگاه‌ها از دانشجویانی که در راستای استیفای حقوق مدنی و سیاسی خود دچار مشکل شدند، با گرفتن وکیل، حمایت قضایی می‌کنند.

به گزارش ایسنا، محمد روشن در اولین کنگره بین المللی حقوق شهروندی با رویکرد فرهنگی در مرکز اسناد و کتابخانه ملی ایران عنوان کرد: اخیرا با توجه به سالروز رونمایی منشور حقوق شهروندی دقت بیشتری بر حقوق شهروندی دانشجویان داشتیم و بخشنامه‌ای به روسای دانشگاه‌ها در راستای استیفای حقوق سیاسی و مدنی دانشجویانی که حقوق آنان مورد تعرض قرار گرفته، ارسال کردیم تا از دانشجویان با گرفتن وکیل، حمایت قضایی انجام گیرد.

وی با بیان اینکه حقوق شهروندی در دانشگاه ها باید بیش از پیش مورد اهتمام کارگزاران قرار گیرد، گفت: تلاش هایی در حوزه قانون گذاری در جهت تحقق حقوق دانشگاهیان انجام شده است از جمله قانون حمایت قضایی از کارکنان و نیروهای مسلح و یا آنچه که در مواد ۴۱ و ۴۳ آیین نامه استخدامی. اعضای هیات علمی و غیر هیات علمی دانشگاه ها که در راستای استیفای حقوق مدنی و سیاسی اگر دچار مشکل شدند، دانشگاه‌ها ملزم هستند که برای آنان وکیل بگیرد و از خدمات مشاوره‌ای دانشگاه‌ها بهره‌مند شوند که البته این مهم آنگونه که باید مورد توجه قرار نگرفته است ولی چنین مصوبه و الزامی برای مجریان در دانشگاه ها وجود دارد.

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اطلاعات، دانشگاه ها را محل تلاقی افکار و اندیشه ها و مولد نظریه ها دانست و اظهار کرد: اقداماتی برای احقاق حقوق شهروندی در وزارت علوم انجام شده است و این مهم در حال پیگیری است به عنوان نمونه برای نخستین بار در برنامه ارائه شده وزیر پیشنهادی به مجلس، حقوق شهروندی دانشجویان به عنوان فصلی مجزا تعریف شد.

وی اضافه کرد: برگزاری کرسی های آزاداندیشی در راستای نوآوری و آزاداندیشی دیگر اقدام وزارت علوم برای تحقق حقوق شهروندی دانشگاهیان است که البته نیاز به حمایت بیشتر دارد.

کلید واژه ها: اولین کنگره علمی حقوق شهروندی با رویکرد فرهنگی منشور حقوق شهروندی حمایت قضایی معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری