در نشست روسای دانشگاه ها

وزیر علوم از اتصال همه دانشگاهها به شبکه علمی کشور در سال آینده خبرداد.

۱۸ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۰:۲۳ کد : ۳۳۰۰۶ اخبار نشست و همایش
تعداد بازدید:۱۱۱۴
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: تاکنون ۵ دانشگاه به شبکه علمی کشور وصل شده اند که تعداد آنها تا مهرماه به ۱۰ دانشگاه افزایش می یابد و در سال آینده نیز همه دانشگاههای کشور به این شبکه وصل می شوند.
وزیر علوم از اتصال همه دانشگاهها به شبکه علمی کشور در سال آینده خبرداد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد فرهادی در اجلاس سراسری روسای دانشگاهها، مراکز آموزش عالی، پژوهشگاهها و پارک های علم و فناوری کشور در دانشگاه شهید بهشتی اظهار داشت: اتصال دانشگاهها به شبکه علمی کشور مزایای بسیاری دارد و علاوه بر کاهش هزینه اینترنت، یک محیط مناسب برای اشتراک تولیدات علمی و پژوهشی است.

دکتر فرهادی تدوین برنامه راهبردی پنجساله توسط دانشگاهها و مراکز آموزش عالی را اقدام مناسبی دانست و بر تدوین این برنامه توسط مدیریت همه دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور و تصویب آن در هیات امنای این موسسات تاکید کرد.

وزیر علوم در تشریح عملکرد این وزارت در دولت یازدهم گفت: مدیران دانشگاهها در دولت یازدهم مورد وثوق و اطمینان دانشگاهیان بود ند و با جدیت برای حل مسائل موجود در دانشگاه ها و استادان و دانشجویان اقدام کردند که از جمله این اقدامات، فراهم کردن یک فضای بانشاط فرهنگی در دانشگاهها با کمترین منابع مالی بود.

وی با اشاره به برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در اردیبهشت ماه سال جاری، اظهار کرد: در روزهای تبلیغات انتخابات، ۴۳۰ برنامه در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی درقالب سخنرانی، مناظره و کرسی های آزاد اندیشی بدون هیچ گونه مشکلی برگزار شد.

دکتر فرهادی رشد همکاری های علمی بین المللی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی را از دستاوردهای مهم دیگر وزارت علوم در دولت یازدهم ذکر کرد و گفت: در سال گذشته ۱۰۵ رئیس دانشگاه خارجی به ایران آمدند و ۵۰۰ نفر از محققان و دانشمندان ایرانی مقیم خارج و ۲۰۸۶ نفر محقق غیرایرانی برای تدریس و حضور در کنفرانس های علمی به کشورمان آمدند.

وی افزود: بعد از برجام گام های موثری در زمینه دیپلماسی علم و فناوری برداشته شد و هم‌اکنون شاهد اجرای ۵/۹( نه و نیم) میلیون یورو پروژه تحقیقاتی مشترک با اتحادیه اروپا هستیم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به راه‌اندازی دوره های تحصیلی مشترک دانشگاههای داخلی و خارجی در مقطع دکتری اظهار کرد: ظرف یک سال اخیر ۱۲ دوره دکتری مشترک با مراکز علمی تحقیقاتی کشورهای دیگر راه اندازی شده است و بیش از ۲۳۵ پروژه تحقیقاتی مشترک با مراکز پژوهش خارجی نیز در حال انجام است.

دکتر فرهادی تاکید کرد: تفاهم نامه های همکاری زیادی بین دانشگاههای ایران و خارج از کشور امضا شده است ولی نکته مهم اجرایی شدن آنهاست لذا در وضعیت فعلی جز در موارد مهم ملی نیازی به انعقاد تفاهم نامه جدید نیست.

وزیر علوم گفت: در ابتدای قبول مسؤولیت در وزارت علوم در خصوص سیاست های آموزش عالی و کمک به تکمیل چرخه علم و فناوری و تجاری سازی دانش متمرکز شدیم که بر این اساس برنامه ریزی هایی برای ایجاد دانشگاه نسل سوم و دانشگاه کارآفرین در کشور صورت گرفت.

دکتر فرهادی گفت: در دوران مسؤولیت در وزارت علوم، سند گفتمان آموزش عالی را تدوین کردیم که بسیاری از مفاد آن در قالب برنامه ششم توسعه تداوم یافت به طوری که این برنامه نقشه راه حل مسایل آموزش عالی است.

وی با اشاره به تشکیل ستاد اقتصاد مقاومتی گفت:، ما در این شورا چهار طرح اساسی در زمینه های افزایش دیپلماسی علمی، آمایش آموزش عالی و تدوین نظام آموزش های مهارتی را ارائه دادیم که به تصویب این شورا رسید و اجرای آنها آغاز شده است.

دکتر فرهادی گفت: تاکید ما در دولت یازدهم جلوگیری از توسعه بی رویه آموزش عالی بوده است که پس از تصویب سند آمایش آموزش عالی در شورای عالی انقلاب فرهنگی، ساماندهی تمام زیرنظام های آموزشی در قالب مفاد این سند انجام می شود.

وزیر علوم گفت: در سال گذشته بحث کارآموزی دانشجویان و برگزاری دوره های پسا دکترا در وزارت صنعت، معدن و تجارت نهایی شد و صدها پروژه همکاری نیز بین دانشگاهها و مراکز صنعتی، میادین نفتی و نیروگاهها منعقد شد.

وزیر علوم با اشاره به آغاز اعطای وام به دانشجویان دکترا از سال ۱۳۹۳ گفت: در سال جاری ۱۱۰ میلیارد تومان برای پرداخت وام پژوهانه به دانشجویان دکترا اختصاص یافته است و همه دانشجویان متقاضی امکان دریافت آن را دارند.

کلید واژه ها: نشست روسای دانشگاهها دانشگاه شهید بهشتی شبکه علمی کشور