معاون حقوقی و پارلمانی وزارت علوم: علم‌ آموزی با تن‌آسایی امکان‌پذیر نیست

۲۴ آذر ۱۳۹۳ | ۱۲:۳۷ کد : ۲۰۷۹ اخبار
تعداد بازدید:۳۹۹
معاون حقوقی و پارلمانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه امروز باید تلاش کنیم تا خیز علمی کشور با سرعت بیشتری صورت گیرد، گفت: بی‌تردید، علم‌آموزی با تن‌آسیایی منافات داشته و باید در این را...

معاون حقوقی و پارلمانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه امروز باید تلاش کنیم تا خیز علمی کشور با سرعت بیشتری صورت گیرد، گفت: بی‌تردید، علم‌آموزی با تن‌آسیایی منافات داشته و باید در این راه تلاش مضاعف کنیم.

به نقل ازخبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه زنجان، سعدالله نصیری‌ قیداری در مراسم اختتامیه نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی استان زنجان که در دانشگاه پیام‌ نور زنجان برگزار شد، از پیش‌بینی رشد 20 درصدی اعتبارات دانشگاه‌ها در برنامه بودجه سال آینده خبر داد و افزود: امروز کشور به صرف هزینه در حوزه علم و فناوری نیاز دارد چرا که معتقدیم انجام کارهای علمی و پژوهشی بدون تلاش و صرف هزینه محقق نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه در برنامه بودجه سال آینده علی‌رغم اینکه در اغلب بخش‌ها سیاست‌های انقباضی در نظر گرفته شده است، اما با این وجود اعتبار دانشگاه‌ها 20 درصد و حوزه پژوهشی 27 درصد رشد داشته است، تصریح کرد: تعیین یک درصد بودجه دستگاه‌ها در حوزه پژوهش از سوی مجلس شورای اسلامی را می‌توان گامی بلند در راستای اهتمام ویژه به امر پژوهش در کشور تلقی کرد، این در حالی است که این یک درصد بودجه بیش از کل اعتبارات پژوهشی همه دانشگاه‌ها است.

این مسوول در ادامه با بیان این که روند فعالیت‌های انقلاب اسلامی در طول سه دهه اخیر چهار بخش شامل خیز معنوی، خیز سیاسی، خیز اقتصادی و خیز علمی است، افزود: داشتن خیز معنوی نسبت به دنیا، اثبات انقلاب اسلامی به جهانیان با خیز سیاسی، تلاش برای تحقق مقاومت اقتصادی و نیز اهتمام به مقوله علم با کاربرد صلح‌آمیز بودن آن، جزو مهم‌ترین فعالیت‌های این نظام حول چهار خیز اصلی در طول سه دهه اخیر بوده است.

نصیری‌ قیداری با تأکید بر اینکه دستیابی به فناوری هسته‌ای از جمله مواردی است که در آن ایران استقلال خود را به دنیا ثابت کرد، ادامه داد: برای اینکه بتوانیم در این زمینه موفقیت‌های گذشته را تکرار کرده و در این راه ثابت‌قدم باشیم، باید زیرساخت‌های رشد علمی کشور فراهم شود.

در ادامه این مراسم، رئیس دانشگاه پیام‌نور استان زنجان نیز با بیان اینکه این نمایشگاه فرصت مناسبی برای ارایه آخرین دستاوردهای علمی است، افزود: از آن‌جایی که پژوهش اساسی‌ترین نیاز جامعه برای توسعه پایدار است، لذا امیدواریم برگزاری این نمایشگاه بتواند ما را در رسیدن به این مهم یاری کند.

سید محمد موسوی با تأکید بر اینکه دستیابی به علوم جدید بدون انجام پژوهش امکان‌پذیر نخواهد بود، خاطرنشان کرد: این در حالی است که در مبحث پژوهش نیز باید به گونه‌ای عمل کنیم که بحث فناوری مغفول واقع نشود.

به گزارش ایسنا، نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی استان زنجان با حضور دستگاه‌های اجرایی استان به مدت سه روز و به همت دانشگاه‌های استان و مراکز فعال پژوهشی به میزبانی دانشگاه پیام‌ نور مرکز زنجان به مناسبت هفته پژوهش برگزار شد.