معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم اظهار داشت: در قوانین کشور هیئت امناء عالی ترین رکن دانشگاه محسوب می شود

۱۷ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۳:۰۵ کد : ۲۰۷۲ اخبار
تعداد بازدید:۳۷۹
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم اظهار داشت: از ابتدای قانونگذاری در قبل و پس از انقلاب اسلامی، هیئت امنا به عنوان عالی ترین رکن دانشگاه تلقی شده و استقلال دانشگاهها به عنوان یک امر کلیدی و مهم، ...
 معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم اظهار داشت: در قوانین کشور هیئت امناء عالی ترین رکن دانشگاه محسوب می شود
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم اظهار داشت: از ابتدای قانونگذاری در قبل و پس از انقلاب اسلامی، هیئت امنا به عنوان عالی ترین رکن دانشگاه تلقی شده و استقلال دانشگاهها به عنوان یک امر کلیدی و مهم، مطمح نظر قانونگذار بوده است تا جایی که در اولین مصوبه شورای عالی انقلاب اسلامی در خصوص دانشگاهها، به این مهم تصریح شده است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد روشن در نشست روسای کمیسیون دائمی هیئت های امنای دانشگاهها و مراکز آموزش عالی افزود: در لایحه تقدیمی دولت یازدهم تحت عنوان تنظیم برخی از احکام برنامه های توسعه کشور، اولین  ماده آن به هیئت امنا و جایگاه و اختیارات آن اختصاص داده شده است که اتفاقا مجلس محترم شورای اسلامی نیز بر آن صحه گذاشت و تصویب کرد.
 دکتر روشن در خصوص سابقه تاریخی ایجاد هیئت های امنا گفت: اولین هیئت امنا در سال 1287 در  موسسات آموزش عالی و  در سال 1339 در دانشگاه ملی( شهید بهشتی فعلی) ایجاد شد و  پس از آن  دانشگاههای شیراز و شریف  در 1342 و دانشگاه تهران در سال 1346  به تشکیل هیئت امنا اقدام کرده اند.
وی با اشاره به اینکه تصویب قانون ایجاد هیئت های امنای دانشگاهها در سال 1350 در مجلس شورا و  سنا صورت گرفته است گفت:  تشکیل هیئت های امنا  در قوانین کشور  دارای قدمت بوده و  جایگاه محکمی دارد و  در برنامه های سوم،  چهارم  و  پنچم توسعه  و احکام دائمی برنامه ششم توسعه کشور مورد تاکید قرار گرفته  و  و در هر دوره ای به مناسبتی تکمیل و توسعه داده شده است.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم گفت: از دیگر  قوانین  مرتبط با ایجاد هیئت های امنای دانشگاهها، قانون اهداف، وظایف و تشکیلات وزارت علوم، تحقیقات و فناورى (مصوب١٣٨3) است که بر اساس ماده 10 آن ، دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی و تحقیقاتی دارای شخصیت‌حقوقی مستقل هستند و برابر ضوابط و آیین‌نامه‌های خاص مالی معاملاتی، اداری،‌استخدامی و تشکیلاتی که به تصویب هیأت امناء و تأیید وزیر می‌رسد اداره می‌شوند. 
وی با اشاره به اینکه مصوبات هیئت های امنای دانشگاهها باید به تایید وزیر علوم برسد گفت: نظارت وزارت علوم بر هیئت امناء  از نوع استصوابی و در کلیه مراحل است.
دکتر روشن تاکید کرد: انتظار می رود کمیسیونهای دائمی و هیئت های امنای دانشگاهها با توجه به اینکه مصوبات هیئت امنا برای آنان  مسئولیت های مدنی و کیفری ایجاد می نماید حتما از نظرات مشورتی مدیران دفاتر حقوقی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی استفاده کنند تا ضمن مستند سازی مصوبات، از مغایرت های قانونی پیشگیری شود.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم در پایان اظهار امیدواری کرد با توجه به مسئولیتی که  کمیسیون های دائمی در  زمینه،  همسان‌سازی و ایجاد هماهنگی بین مصوبات هیات‌های امناء را به عهده دارند شاهد اثربخشی بیش از بیش هیئت  های امنای دانشگاهها در توسعه این مراکز باشیم.