دکتر روشن از راه اندازی رشته کارشناسی ارشد دیپلماسی علم و فناوری خبر داد

۱۹ بهمن ۱۳۹۴ | ۱۰:۴۷ کد : ۱۶۳۴ اخبار
تعداد بازدید:۴۶۴
دکتر محمد روشن معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم از راه اندازی رشته کارشناسی ارشد دیپلماسی علم و فناوری خبر داد.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر روشن در خصوص تشکیل کمیته پسابرجام در حوزه علم و...
 دکتر روشن از راه اندازی رشته کارشناسی ارشد دیپلماسی علم و فناوری خبر داد
دکتر محمد روشن معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم از راه اندازی رشته کارشناسی ارشد دیپلماسی علم و فناوری خبر داد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر روشن در خصوص تشکیل کمیته پسابرجام در حوزه علم و فناوری اظهار داشت: پس از تصویب برجام در مجلس شورای اسلامی، مقرر شد که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز نسبت به مسائل «پسا برجام» که با وظایف این وزارتخانه ارتباط مستقیم پیدا می‌کند، مطالعاتی را انجام دهد.
وی افزود: پس از انجام مطالعات ابتدایی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نسبت به تاسیس کمیته پسابرجام در حوزه علم و فناوری با عضویت سه نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی (دکتر محمد سلیمانی نماینده مردم تهران، حجت الاسلام والمسلمین مصباحی مقدم نماینده مردم تهران و دکتر خانمحمدی نماینده ابهر)، دکتر مضطرزاده رئیس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، معاونان حقوقی و امور مجلس، آموزشی و پژوهش و فناوری وزارت علوم اقدام کردند.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم تصریح کرد: در نخستین جلسه این کمیته مقرر شد بررسی برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای 1+5، ارزیابی و روند اجرای آن بر فرآیند توسعه علم و فناوری در ایران مورد بحث و بررسی قرار گیرد.  از سوی دیگر بررسی تطبیقی مفاد برجام و قطعنامه2231 سازمان ملل متحد و آثار آن بر فرآیند توسعه علم و فناوری کشور در یک تحقیق و پژوهش جداگانه‌ای انجام شود.
دکتر روشن خاطرنشان کرد: در دومین جلسه کمیته پسابرجام، معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم مکلف شد اقداماتی درخصوص جمع‌آوری نیازمندی‌های تجهیزات های‌‌تک دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ ها و مؤسسات آموزش عالی انجام دهد. زیرا، بر اساس اسناد بالادستی باید بر دانش و فناوری داخلی و ملی تکیه کنیم و براساس اقتصاد دانش‌بنیان تلاش کنیم تا آنجا که ممکن است به خودکفایی در زمینه‌های مختلف دست یابیم.
وی با اشاره به بند 6 ضمیمه شماره 4 برجام عنوان کرد: نکته ای که در مطالعات حقوقی باید مدنظر قرار گیرد این است که در بند 20-6 (1InfcIRc/254/rev.12/part)، کار گروه خرید پیش‌بینی شده که هر یک از دولت‌های گروه 1+5 و ایران در این کارگروه، مشارکت دارند و نماینده عالی اتحادیه اروپایی به عنوان هماهنگ کننده این کارگروه، انجام وظیفه می کند.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم افزود: بر اساس موارد مندرج در این ضمیمه، مقرر شده که پس از دریافت یک طرح، همه اطلاعات مثبته ضروری آن ارسال شود و کارگروه خرید تا 30 روز کاری برای بررسی و تصمیم‌گیری در مورد طرح فرصت دارد. البته اعضای کارگروه ظرف مدت 20 روز کاری باید به هماهنگ‌کننده اطلاع دهند که طرح را تأیید یا رد می کنند و این کارگروه همچنین می تواند در صورتی که نیاز باشد  10 روز استمهال کند.
وی تصریح کرد: در نهایت با تأیید رسمی تمام اعضای کارگروه، خرید انجام می شود یا در صورتی که این مدت 30 روزه کاری پایان گیرد و مخالفتی از سوی کسی ابراز نشود امکان خرید همواره مهیا است، یعنی 2 راهکار اعلام نظر مثبت و عدم اعلام نظر تا انقضای مهلت‌هایی که در این زمینه پیش‌بینی شده وجود دارد.
دکتر روشن خاطرنشان کرد: برای اینکه کارها به تأخیر نیفتد و سفارش‌ها با تأخیر قابل ملاحظه‌ای مجوزش صادر نشود، کارگروه خرید، هر 3 هفته یک بار باید برای بررسی طرح‌ها تشکیل جلسه دهد.
وی افزود: با توجه به ملاحظات علمی و فعالیت‌های شفاف، روشن و صلح‌آمیز که در دانشگاه‌های کشور مطرح است، امیدواریم هیچگاه با محدودیتی در این خریدها مواجه نشویم ولی در عین حال تلاش خواهیم کرد با انجام کاری بنیادین و ا ساسی به استقلال و خودکفایی در همه زمینه‌ها برسیم.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم با بیان اینکه حوزه هسته‌ای بسیار وسیع است و شامل علوم پایه، مهندسی و پزشکی ‌است عنوان کرد: با توجه به همکاری‌های گسترده هسته‌ای پیش‌بینی شده در برجام، لغو ممنوعیت‌ها، مقدمه‌ای بر توسعه بیشتر دانش‌های هسته‌‌ای صلح آمیز در کشور خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه با اجرای توافق‌نامه برجام، گشایش‌های خوبی برای فعالیت‌های استادان وجود دارد افزود: تحریم‌‌های گذشته بخصوص تحریم‌های مالی و بانکی و به طور غیرمحسوس، تحریم‌های علمی، مانع اصلی تبادلات علمی ایران با جامعه جهانی بود و دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و آزمایشگاه‌ها در این دوره بسیار متضرر شدند که امید است با اجرای برجام شاهد بروز چنین آسیب‌هایی در فعالیت‌های علمی اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها نباشیم.
دکتر روشن تصریح کرد: بر اساس اعلام سازمان، در حال حاضر سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، این توانایی را دارد که گزارش پسابرجام را برای دستگاه‌ها و موسسات مختلف اعم از اینکه در مجموعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بوده یا دستگاه‌های خارج از آن ارائه کند. البته لازم است برای اینکه بتوانند گزارش‌های پسابرجام را تهیه کنند، دستگاه متقاضی اطلاعات و آمار لازم در حوزه عملکردی را در اختیار سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران قرار دهد.
وی افزود: هم اکنون 2 فعالیت به صورت موازی در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران در این حوزه پیش می‌رود. یکی از کارها، پذیرش دانشجویان «پسا دکتری» است که در مرکز پژوهش‌های سیاست‌گذاری و دیپلماسی علم و فناوری که وابسته به سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران است ۲ دانشجو پذیرش کرده که درباره موضوع «تاثیر تحریم بر صنایع ایران و فرصت هایی که برجام به ایران می دهد» درحال تحقیق و پژوهش هستند و امید است در صورت نیاز و درخواست، دانشجویان پسا دکترای بیشتری جذب شوند.
دکتر روشن گفت: به پیشنهاد سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران و همکاری وزارت امور خارجه، برنامه دوره کارشناسی ارشد دیپلماسی علم و فناوری به شورای گسترش آموزش عالی پیشنهاد شد و امید است با توجه به روندی که تصویب برنامه ها در شورای گسترش دارد، بتوانیم در سال تحصیلی 96-95 شاهد راه اندازی این رشته باشیم.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم تصریح کرد: برنامه دیگر که برنامه ریزی شده، برگزاری «کنفرانس دیپلماسی علم و فناوری در منطقه غرب آسیا و منا» است که ۲۸ الی ۳۰ تیرماه ۹۵ از سوی سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران با همکاری وزارت امور خارجه برگزار می‌شود و با برگزاری این کنفرانس، طبیعی است که هم‌اندیشی مناسبی انجام می‌شود و راهکارهای مختلفی بر اساس اهداف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پیش‌بینی خواهد شد.
وی به ماموریت دیگر کمیته پسابرجام در حوزه علم و فناوری اشاره کرد و افزود: تهیه و تدوین توصیه‌های سیاست‌گذاری «پسا برجام» در حوزه ملی، دستگاهی و منطقه‌ای برای وزارت علوم و دستگاه‌های وابسته نیز برعهده این کمیته است.
دکتر روشن در خاتمه با بیان اینکه دانشگاه‌های ما حدود 15 سال است نتوانسته‌اند بر اساس نیازهای خود، تجهیزات آزمایشگاهی خود را به دلایلی از جمله تحریم‌ها به روز کنند، در این فرصت پسابرجام، دولت و مجلس شورای اسلامی باید از گذشته کمک کنند اعتبارات مورد نیاز دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی در زمینه تجهیز و نوسازی تجهیزات آزمایشگاهی به خوبی تأمین شود تا خللی در تولید علم در کشور بروز نکند. امید است در بودجه سال 95 با توجه به اینکه تجهیز آزمایشگاه‌ها سبب اشتغال‌زایی، استفاده بهینه از ظرفیت‌های داخلی و به کارگیری دانش فنی و در راستای اقتصاد مقاومتی دانش‌بنیان می‌شود، بتوانند کمک‌های خوبی به وزارت علوم داشته باشند.