وزارت علوم فرمایشات مقام معظم رهبری را نصب العین خود قرار می دهد

۲۲ تیر ۱۳۹۳ | ۱۶:۵۳ کد : ۱۶۲۵۱ اخبار
تعداد بازدید:۴۹۴
معاون پارلمانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، با یادآوری فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار با اساتید دانشگاه ها، گفت: رهنمودها و ارشادات مقام معظم رهبری همچون گذشته راه گشا و جهت...
معاون پارلمانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، با یادآوری فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار با اساتید دانشگاه ها، گفت: رهنمودها و ارشادات مقام معظم رهبری همچون گذشته راه گشا و جهت دهنده به حرکت و پیشرفت علمی کشور است.

سعدالله نصیری قیداری  با یادآوری دیدار دو روز گذشته ( چهارشنبه 11تیرماه) مقام معظم رهبری با اساتید دانشگاه های کشور، گفت: مقام معظم رهبری در دیداری که با اساتید دانشگاه های کشور داشتند بار دیگر نشان دادند که پرچم دار واقعی توسعه علمی کشور هستند.

معاون پارلمانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: رهنمودها و ارشادات مقام معظم رهبری همچون گذشته راه گشا و جهت دهنده به حرکت و پیشرفت علمی کشور است.

وی با تاکید بر اینکه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری وظیفه مند است رهنمودهای رهبر فرزانه انقلاب اسلامی را نصب العین خود قرار دهد، افزود: این وزارت خانه با این حال از منویات رهبر معظم انقلاب و افق ترسیم شده از سوی معظم له بیانیه ای را در استقبال از فرمایشات ایشان منتشر کرده که در آن به چند محور که درخواست رهبر انقلاب است، تاکید شده است.

  تضمین حرکت پرشتاب کشور در راستای لبیک به فرمایشات رهبر انقلاب

نصیری قیداری با بیان اینکه تضمین و تداوم حرکت پرشتاب علمی کشور و انطباق آن با نیازهای جامعه محور اصلی بیانه وزارت علوم در راستای لبیک به فرمایشات مقام معظم رهبری است، گفت: توسعه شرکت های دانش بنیان در راستای تحقق اهداف برنامه چشم انداز و همچنین برنامه پنج ساله پنجم است که تاکیدات فراوانی را مقام معظم رهبری در گذشته داشته اند.

وی ادامه داد: به توسعه شرکت های دانش ینیان در اسناد بالادستی نیز به اشاره شده و در برنامه ای هم که وزیر علوم به مجلس شورای اسلامی ارایه کردند و مورد تایید نمایندگان قرار گرفت هم به بحث توسعه کشور بر اساس توسعه شرکت های دانش بنیان تاکید شده بود.

نمانیده مردم زنجان در مجلس هشتم با تاکید بر اینکه جذب و حمایت از نخبگان علمی و نوآوران و همچنین دانشجویان کشور محور دوم اطاعت از فرمایشات مقام معظم رهبری در بیانیه یاد شده است، تصریح کرد: جلوگیری از مهاجرت نخبگان به کشورهای دیگر و ایجاد بستر لازم برای مشارکت هر چه بیشتر نخبگان در توسعه علمی کشور، از مسائل مهمی است که در جای جای فرمایشات رهبری و برنامه های کشور و همچنین برنامه های وزیر علوم نیز وجود دارد.

وی گفت: توجه وزارت علوم به دغدغه های مقام معظم رهبری در جهت ایجاد تحول بنیادین در علوم انسانی، دستیابی به سطوح عالی تولید دانش در این حوزه با همکاری نهادهای مربوطه، بازنگری در متون و برنامه های درسی و روش های آموزشی، فعال سازی فرآیند اجرایی سند دانشگاه اسلامی توسط شخص فرجی دانا وزیر علوم و تشکلیل کمیسیون های تخصصی برای تحقق آرمان وحدت حوزه و دانشگاه نیز محور سومی است که در بیانیه مذکور به آن تاکید شده است.

  اسلامی شدن دانشگاه ها با همکاری حوزه و دانشگاه اولویت وزارت علوم

این نماینده مردم در مجلس هشتم ادامه داد: در واقع اسلامی کردن دانشگاه ها با همکاری حوزه و دانشگاه مطلبی است که در سند اسلامی شدن دانشگاه به آن تاکید شده و وزیر علوم در راس اجرایی کردن این سند به صورت فعال وارد شده است.

نصیری قیداری افزود: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باید تلاش جهادی زمینه عملیاتی شدن طرح اسلامی شدن دانشگاه ها داشته باشد و به این موضوع بسیار جدی توجه کند.

وی با یادآوری تاکید مقام معظم رهبری به اسلامی شدن دانشگاه ها، گفت: با توجه به تاکید مقام معظم رهبری در این زمینه باید تلاش دو چندانی صورت بگیرد تا شاهد تحقق این آرمان مورد علاقه نظام و رهبری باشیم.

  تاکید وزارت علوم به حفظ آرامش در دانشگاه ها

معاون پارلمانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در تشریح محور چهارم بیانیه یاد شده، افزود: وزارت علوم اعتقاد به لزوم حفظ آرامش و تامین فضای فرهنگی و علمی مناسب در دانشگاه‌ها تاکید ویژه ای دارد.

وی ادامه داد: اساتید دانشگاه، دانشجویان و نخبگان کشور نیازمند یک فضای آرام هستند تا بتوانند تمرکز فکری لازم را برای نوآوری و تولید دانش داشته باشند این حفظ آرامش البته در کنار هوشیاری کامل در مقابل دسیسه های دشمنان باید صورت بگیرد.

این نماینده مردم در مجلس هشتم با بیان اینکه باید از تبدیل شدن دانشگاه ها به محیط سیاست زده و محل جولان جریان های سیاسی جلوگیری شود، تصریح کرد: البته این کار باید در عین باور داشتن به ضرورت رشد فهم و مشارکت سیاسی دانشجویان و تاکید بر گفتمان اعتدال و عقلانیت سرلوحه کار قرار بگیرد.

وی ادامه داد: در این راستا از فرمایشات متعدد مقام معظم رهبری از جمله پاسخ به نامه جمعی از دانش آموختگان و پژوهشگران حوزه علمیه قم باید بهره مند باشیم که به شکر خدا تاکنون بهره مند بودیم و هستیم و از این پس نیز خواهیم بود.

نصیری قیداری گفت: پاسخ مقام معظم رهبری به نامه جمعی از دانش آموختگان حوزه علمیه قم فراز بسیار زیبا از نوع مباحثه، نوع برگزاری کرسی های آزاد اندیشی، تعریف عملی آزادی بیان و چگونگی  مناظره با افرادی که علاقمند به نظام با سلیقه متفاوت هستند است.

  فرمایشات رهبر معظم انقلاب نصب العین وزارت علوم است

این نماینده مردم در مجلس هشتم، تاکید کرد: امیدواریم با نصب العین قرار دادن فرمایشات معظم له و لبیک مجدد به اوامر ایشان دانشگاه ها بتوانند به عنوان پرچم دار انتقال دانش و فناوری به همراه ارزش ها، اخلاق و معنویت به نسل های بعدی تبدیل شوند.

وی با بیان اینکه رسالتی که امروزه به عهده دانشگاه ها هست رسالتی سنگین است، گفت: در سالی که مقام معظم رهبری آن را سال فرهنگ و اقتصاد با مدیریت جهادی و عزم ملی نام گذاری کرده اند رسالت دانشگاه ها بسیار سنگین تر از گذشته است.

نصیری قیداری با تاکید بر اینکه محور همه حرکات و همه خواسته ها علم و فرهنگ است، افزود: علم و فرهنگ از عناصر کلیدی و مهم در دانشگاه ها هستند.وی تصریح کرد: مدیریت در دانشگاه ها در راس آن وزیر در وزارت علوم و تیم معاونان و مشاوران آن به گونه ای است که محیط امن و آرامی را در دانشگاه ها ایجاد کنند تا اینکه این آرمان ها و خواسته های جامعه، مردم، نظام و رهبری هرچه بیشتر در میدان عمل به نتایج مطلوب نزدیک شود.

معاون پارلمانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یادآور شد: ما بار دیگر از مقام معظم رهبری صمیمانه سپاسگزاری می کنیم که به مبحث علم و توسعه علمی کشور به عنوان اولویت اول نظام تاکیدات مکرر و مجدد دارند و امیدواریم که ما هم بتوانیم وظایف محوله را در چارچوب اختیارات به نحو احسن انجام دهیم.