هفتمین نشست آمایش آموزش عالی با حضور نمایندگان مردم استان های گلستان، مازندران و گیلان در مجلس شورای اسلامی در وزارت علوم برگزارشد.

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ | ۱۳:۳۶ کد : ۱۵۸۲۷ اخبار
تعداد بازدید:۹۰۹
هفتمین نشست آمایش آموزش عالی با حضور نمایندگان مردم استان های گلستان، مازندران و گیلان در مجلس شورای اسلامی در وزارت علوم برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در ابتدای این نشست دکتر رضا فرجی دانا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اهداف این نشست گفت : نگاه آمایشی و هدفمند به آموزش عالی ، فرمایش مقام معظم رهبری است و این راهی است که بدون تردید باید پیمود.
وزیر علوم، در ادامه با نشان دادن مسیر طرح آمایش آموزش عالی کشور افزود : امیدوارم بعد از برگزاری جلسات با نمایندگان استانها و بررسی نظرات و پیشنهادها و انجام کارهای کارشناسی در وزارت علوم و دانشگاهها،توسعه آموزش عالی ،هدفمند، متوازن و مبتنی بر نیازهای هراستان صورت گیرد.
درادامه این نشست، معاونان وزارت علوم، گزارشی از وضعیت آموزش عالی در حوزه تحت مسئولیت خود در هرسه استان را ارائه کردند و سپس پذیرای دیدگاهها و نظرات نمایندگان به شرح ذیل شدند.
-توزیع متوازن و عادلانه موسسات آموزش عالی در کشور
-توجه بیشتر به آموزش و مهارت های حرفه ای در دانشگاهها 
-توجه بیشتر به بحث همپایی  و همراهی آموزش با اشتغال بخصوص در استان مازندران
-تجهیز آزمایشگاههای استان
-توجه بیشتر به بیشتر کرسی های آزاد اندیشی در استان
-سوق دادن رشته ها و پژوهش های دانشگاهی  به سمت نیازهای منطقه
در پایان این نشست ، دکتر فرجی دانا ، ضمن جمع بندی مطالب به ارزیابی کیفیت دانش آموختگان ایرانی پرداخت و گفت : همه می دانند که دانشگاههای بزرگ دنیا، طالب خروجی های دانشگاههای ما هستند و این امر با توجه به کمبود بودجه در دانشگاهها ، مدیون کار و تلاش و ایثارگری استادان و دانشجویان علاقه¬مند است.
وزیر علوم افزود: اگر همه برنامه های کشور با نقطه عزیمت خود مقایسه شوند می توان گفت  که آموزش عالی کشور به نقطه عزیمت خود که همانا آموزش نسل جوان کشوراست رسیده و قانونگذاران باید بهای لازم را به آموزش عالی کشور بدهند تا کیفیت خروجی دانشگاهها دچار افت نشود.
گفتنی است : تاکنون نمایندگان مجلس شورای اسلامی از 23استان در نشست های آمایش آموزش عالی کشور شرکت فعال داشته¬اند و مسائل آموزش عالی کشور در حوزه های انتخابیه خودرا با مسئولان وزارت علوم در میان گذاشته اند.