نشست اعضای هیئت علمی مجلس دهم شورای اسلامی با مسئولین آموزش عالی

۱۱ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۱:۱۹ کد : ۱۵۲۲۹ اخبار
تعداد بازدید:۴۹۲
نایب رئیس اول هیئت رئیسه موقت دوره دهم مجلس شورای اسلامی و اعضای هیئت علمی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی که در این دوره به عنوان منتخب مردم به مجلس شورای اسلامی راه یافته اند با وزیر علوم و معاونان ا...
نشست اعضای هیئت علمی مجلس دهم شورای اسلامی با مسئولین آموزش عالی
نایب رئیس اول هیئت رئیسه موقت دوره دهم مجلس شورای اسلامی و اعضای هیئت علمی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی که در این دوره به عنوان منتخب مردم به مجلس شورای اسلامی راه یافته اند با وزیر علوم و معاونان این وزارت دیدار و گفت‌وگو کردند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم،دکتر محمد فرهادی وزیر علوم در ابتدای این دیدار آغاز دوره نمایندگی  را به منتخبان مجلس دهم شورای اسلامی تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد با حضور جمع کثیری از اعضای هیئت علمی و مدیران سابق دانشگاهها در این دوره مجلس شورای اسلامی، شاهد توسعه بیشتر آموزش عالی کشور باشیم.
وی در ادامه، هدف از تشکیل این نشست را  افزایش آشنایی نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی با شرایط و وضعیت آموزش عالی  کشور از یک سو و آشنایی مدیران آموزش عالی با دیدگاه‌های نمایندگان مجلس شورای اسلامی اعلام کرد .
وزیر علوم با اشاره به تصویب طرح آمایش آموزش عالی  در شورای عالی انقلاب فرهنگی ،  اجرای این طرح را از مهمترین برنامه های پیش روی وزارت علوم ذکر کرد و گفت : ساماندهی آموزش عالی محوراصلی این طرح است.
وی افزود :ماموریت‌گرا شدن دانشگاه‌ها، ساماندهی موسسات آموزش عالی، بازنگری دروس در راستای تناسب با نیازهای بازار کار و تربیت نیروهای کارآفرین از دیگر محورهای طرح آمایش آموزش عالی است  که در همین راستا 600 برنامه درسی  رشته‌های علوم فنی و مهندسی بازنگری شد و بازنگری رشته‌های علوم انسانی در شورای تحول در حال انجام است.
وزیر علوم با اشاره به وضعیت بودجه دانشگاهها و مراکز آموزش عالی گفت: هم اکنون بودجه کل وزارت علوم و دانشگاه‌ها، موسسات آموزش عالی و پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری حدود 6 هزار و 500 میلیارد تومان تعیین شده است در حالی که بودجه مطلوب و متناسب با سرانه دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، 8 هزار و 800میلیارد تومان برآورد شده است.
  دکتر فرهادی افزود: برای تکمیل زیر ساخت های پژوهشی  نیاز به 500میلیون دلار اعتبار داریم تا طرح ایجاد آزمایشگاههای مرکزی در دانشگاهها با قوت و جدیت بیشتری ادامه یابد.
وی تغییر آیین نامه ارتقای اعضای هیئت علمی را در راستای توجه به نیازهای کشور از اقدامات  کلیدی و مهم وزارت علوم دانست که به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده است و به زودی ابلاغ می شود.
وزیر علوم افزایش تعاملات و همکاری بین المللی دانشگاهها را در راستای دیپلماسی علم و فناوری دولت از برنامه های موفق وزارت علوم ذکر کرد که تاکنون به تعریف بیش از 150 طرح تحقیقی مشترک با کشورهای مختلف از جمله آلمان، فرانسه،ایتالیا و ترکیه منجر شده است.
در ادامه این نشست دکتر تسلیمی قائم مقام وزیر علوم، دکتر امید معاون اداری، مالی و مدیریت منابع،دکتر روشن معاون حقوقی و امور مجلس و دکتر شریعتی  معاون آموزشی وزارت علوم در خصوص وضعیت کنونی و برنامه‌های وزارت علوم گزارشی از حوزه‌های تحت مدیریت خود ارائه کردند.
گفتنی است  در اولین نشست وزیر علوم و معاونان این وزارت با نمایندگان  دوره دهم مجلس شورای اسلامی، تعدادی از نمایندگان حاضر در نشست، دیدگاههای خود در خصوص آموزش عالی، روند تحقیقات، تولید علم و فناوری و انتظارات موجود از وزارت علوم را مطرح کردند.