معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم در قم عنوان کرد : سه لایحه حقوقی مرتبط با وزارت علوم در مجلس شورای اسلامی بررسی می شود

۱۴ شهریور ۱۳۹۵ | ۱۸:۵۲ کد : ۱۴۵۰۳ اخبار
تعداد بازدید:۴۷۳
معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم در قم عنوان کرد : سه لایحه حقوقی مرتبط با وزارت علوم در مجلس شورای اسلامی بررسی می شود .دکتر محمد روشن صبح امروز در دیدار با مراجع عظام تقلید در قم با اشاره به ض...
معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم در قم عنوان کرد : سه لایحه حقوقی مرتبط با وزارت علوم در مجلس شورای اسلامی بررسی می شود
معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم در قم عنوان کرد : سه لایحه حقوقی مرتبط با وزارت علوم در مجلس شورای اسلامی بررسی می شود .
دکتر محمد روشن صبح امروز در دیدار با مراجع عظام تقلید در قم با اشاره به ضرورت ورود فقه به مسائل مستحدثه اظهار داشت: فناوری های نوین و موضوع مالکیت آنها از جمله مسائلی است که در بعد حقوقی آن نیازمند ورود فقها به منظور حل مسئله می باشیم.
وی افزود علاوه بر موضوع مالکیت ، مسائلی همچون ترهین ، توثیق و اجاره این دانش از جمله ابهامات اساسی است که در حال حاضر با ان مواجه هستیم.
معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم در ادامه سخنان خود با اشاره به لوایح ارسالی از سوی این معاونت گفت: هم اکنون سه لایحه مالکیت فکری، مالکیت صنعتی و مقابله با تقلب در تولید آثار علمی جهت بررسی تقدیم مجلس شورای اسلامی شده است.
دکتر روشن گفت: در خصوص لایحه مقابله با تقلب در تولید آثار علمی برخی فقهای گذشته مانند حضرت امام خمینی (ره) قائل به جرم دانستن آن نبودند، لیکن در زمان فعلی با توجه به مقتضیات زمان و مکان و نیز امکانات روز نظیر اینترنت و فضاهای مجازی این امر نیاز به بازنگری دارد
وی ابراز امیدواری کرد: با پویایی که در فقه شیعه و نزد مراجع عظام تقلید وجود دارد، این ابهامات نیز برای جامعه علمی کشور رفع گردیده تا محققان ، نوآوران و نخبگان با نشاط و انگیزه بیشتر به تولید علم و فعالیت های علمی بپردازند.
دکتر روشن در گزارش بخش دیگر حوزه مسئولیت خود با اشاره به ضرورت هماهنگی میان وزارت علوم با نمایندگان مجلس شورای اسلامی بخش عمده ای از این هماهنگی را مربوط به حوزه انتخابیه آنان عنوان کرد و افزود به عنوان مثال استان قم به عنوان یکی از استانهایی که مراکز علمی متعددی در آن وجود دارد برای رفع مسائل این مراکز هماهنگی هایی با نمایندکان این استان صورت می پذیرد.
معاون وزیر علوم در بخش دیگری از سخنان خود بااشاره به روابط بسیار مطلوب میان این وزارتخانه با مراجع عظام تقلید و بزرگان حوزه اظهار داشت: رهنمود های مراحع معظم و نیز علمای اعلام همواره چراغ راه مسئولان وزارت علوم بوده است.
وی دقت در روند برگزاری اردوهای دانشجویی پرهیز از اختلاط دختر و پسر در مراکز علمی تا حد امکان و از طریق ایجاد دانشگاههای تک جنسیتی نظیر دانشگاه حضرت معصومه (س) در قم پیگیری مسائل مذهبی و اعتقادی در میان دانشگاهها را از جمله اقداماتی بر شمرد که بر اساس نقطه نظرات مراجع معظم در دیدار های گذشته صورت گرفته است.