مراسم معارفه سرپرست جدید و تودیع دبیرکل پیشین کمیسیون ملی یونسکو

۰۹ خرداد ۱۳۹۴ | ۱۵:۴۰ کد : ۱۴۰۰۵ اخبار
تعداد بازدید:۴۴۳
مراسم معارفه دکتر سعدالله نصیری قیداری سرپرست جدید کمیسیون ملی یونسکو و تودیع دکتر محمدرضا سعیدآبادی دبیرکل پیشین کمیسیون با حضور دکتر فریدون مشاور وزیر و مدیرکل دفتر وزارتی وزیر علوم، تحقیقات و فن...
مراسم معارفه سرپرست جدید و تودیع دبیرکل پیشین کمیسیون ملی یونسکو
مراسم معارفه دکتر سعدالله نصیری قیداری سرپرست جدید کمیسیون ملی یونسکو و تودیع دکتر محمدرضا سعیدآبادی دبیرکل پیشین کمیسیون با حضور دکتر فریدون مشاور وزیر و مدیرکل دفتر وزارتی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر سالارآملی قائم‌مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل و رئیس مرکز همکاری‌های علمی- بین‌المللی وزارت علوم و جمعی از فرهیختگان کشور در تاریخ 5 خرداد سال جاری در سالن اجتماعات کمیسیون برگزار شد.

در این مراسم دکتر رضا داوری اردکانی اولین سرپرست کمیسیون ملی یونسکو بعد از انقلاب اسلامی، دکتر داریوش فرهود پدر علم ژنتیک ایران، دکتر بهزاد چهره ماندگار ریاضی، مهندس دائمی معاون وزیر نیرو و روسای کمیته‌های ملی کمیسیون ملی یونسکو و دیگر افراد صاحب‌نظر مرتبط با کمیسیون، از شخصیت علمی و فرهنگی دکتر سعیدآبادی تجلیل و از فعالیت‌های گسترده و تلاش خالصانه ایشان برای پیشبرد اهداف کشور تقدیر کردند.
دکتر فریدون در سخنان خود بر ضرورت استفاده از همه ظرفیت‌های یونسکو تاکید کرد و گفت: وزیر علومِ دولت تدبیر و امید بر گسترش همکاری‌های علمی جمهوری اسلامی ایران با سایر سازمان‌های بین‌المللی به‌ویژه یونسکو اهتمام خاصی دارد و در این چارچوب، کمیسیون ملی یونسکو از جایگاه خاصی در توسعه روابط علمی و فرهنگی کشورمان برخوردار است.
دکتر نصیری نیز با اشاره به تاریخچه یونسکو که برای حفظ صلح از طریق گسترش همکاری‌های علمی، آموزشی و فرهنگی بین ملل جهان بعد از جنگ جهانی دوم تاسیس شد اظهار داشت: پیامبر اسلام بارها بر آموزش و نگارش تاکید فرموده بودند و این نکته بیانگر آن است که در فرهنگ ایرانی- اسلامی کشورمان از قرن‌های گذشته تاکنون آموزش و علم جایگاه خاصی داشته است. وی اضافه کرد: طی قرن‌های گذشته دانشمندان بزرگ ایرانی در رشته‌های مختلف از جمله نجوم نقش مهمی در توسعه علوم داشته‌اند. سرپرست جدید کمیسیون ملی یونسکو به جایگاه منحصر به فرد کمیسیون ملی یونسکو به عنوان تنها رابط یونسکو با سازمان‌های داخلی و سایر کشورها اشاره و اظهار امیدواری کرد که نخبگان و استادان دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور بیش از پیش در فعالیت‌های کمیسیون ملی یونسکو حضور داشته باشند و همکاری کنند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری طی حکمی، دکتر سعدالله نصیری قیداری، معاون پارلمانی و حقوقی خود را به عنوان سرپرست جدید کمیسیون ملی یونسکو منصوب کرده است.