رونمایی از کتاب ایران، شهرها، کاروانسراها و مسیرها در دانشگاه ساپینزا ایتالیا

۱۷ آبان ۱۳۹۴ | ۱۳:۲۴ کد : ۱۱۷۵۶ اخبار
تعداد بازدید:۵۴۹
با حضور روسای دانشگاه سوره  و رئیس موسسه آموزش عالی علاء الدوله سمنانی گرمسار و مشاور وزیر علوم و مدیر کل دفتر وزارتی و نویسندگان و اعضاء رایزنی فرهنگی آقای پورمرجان و اعضاء دفتر مطالعات معماری...
رونمایی از کتاب ایران، شهرها، کاروانسراها و مسیرها در دانشگاه ساپینزا ایتالیا
با حضور روسای دانشگاه سوره  و رئیس موسسه آموزش عالی علاء الدوله سمنانی گرمسار و مشاور وزیر علوم و مدیر کل دفتر وزارتی و نویسندگان و اعضاء رایزنی فرهنگی آقای پورمرجان و اعضاء دفتر مطالعات معماری ایران و ایتالیا و رییس دوره دکتری تخصصی معماری در عصر روز پنجشنبه 14 آبان ماه جلسه معرفی ایران با رونمایی از کتاب «ایران شهر‌ها مسیر‌ها کاروانسرا‌ها» در سالن اجتماعات نهادهای آموزشی ساختمان ریاست دانشگاه Sapienza شهر رم برگزار گردید.
رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران -رم : در آغاز این جلسه، Roberto Cherubini؛ نماینده بخش روابط بین الملل DIAP که مدیریت جلسه را بر عهده داشت، ضمن خوشامدگویی به حضار و ارائه‌ی اطلاعات اجمالی در خصوص کتاب «ایران شهر‌ها مسیر‌ها کاروانسرا‌ها» و مؤلفین آن؛ به همراه تشریح عملکرد کارگاه آموزشی مشترکی که به تألیف این اثر انجامیده است؛ برنامه‌ی جلسه و مهمانان ویژه آن را معرفی نمود.
نخستین سخنران این جلسه، پروفسور Biaggini؛ معاون دانشگاه Sapienza شهر رم، ضمن اشاره به روابط پایدار و همه جانبه‌ی ج. ا. ایران و ایتالیا؛ به ویژه در عرصه دانشگاهی و بالاخص در دانشگاه Sapienza شهر رم و دانشکده معماری این دانشگاه، چنین روابطی را حائز اهمیت ارزیابی نمود و خاطر نشان ساخت: «روند این همکاری‌ها که مرهون توافق نامه‌های بین دانشگاهیمان می‌باشد، می‌تواند توسعه بیشتری یابد». وی گفت: در طول سالهای گذشته چندین تفاهم نامه با دانشگاههای ایرانی به امضا رسانده‌ایم و اخیرا هم در نشستی با حضور رایزنان فرهنگی ایران و ایتالیا مروری بر این اسناد داشتیم که امیدواریم آن‌ها را فعال‌تر نمائیم. وی تعاملات دانشگاهی و علمی با ایران را بسیار سازنده دانست و ابراز امیدواری نمود که در مرحله جدیدی از روابط بین دو کشور شاهد افزایش همکاریهای علمی و پژوهشی بین ایران و ایتالیا باشیم.
رئیس دانشگاه Sapienza شهر رم در پایان سخنان خود، یادمان‌هایی را به دو مه‌مان ایرانی حاضر در این جلسه: عبدالحسین فریدون (مشاور وزیر و مدیر حوزه‌ی معاونت وزارت علوم تحقیقات و فناوری ج. ا. ایران)؛ محمد روشن (رئیس دانشگاه سوره تهران) اهداء نمود.
سخنران بعدی این جلسه، محمد روشن؛ رئیس دانشکاه سوره‌ی تهران بود که با سپاس از میزبانی دانشگاه Sapienza شهر رم و قدردانی از همکاری این دانشگاه با دانشگاه‌های ج. ا. ایران در دوره‌ی تحریم‌ها، امضاء سند اخیر همکاری‌های فرهنگی دو کشور و توافق نامه‌های بین دانشگاهی را فضای مساعدی برای گسترش این همکاری‌ها ارزیابی نمود. وی در ادامه‌ی سخنان خود با ذکر مصادیقی از این همکاری‌ها؛ نظیر برپایی کارگاه آموزشی مقطع برداری بریانک تهران؛ یا برپایی همایش‌های مشترک؛ و فراهم سازی امکان تحصیلات تکمیلی اعضاء هیأت علمی دانشگاه‌های ج. ا. ایران در رشته‌ی معماری دانشگاه Sapienza شهر رم، طرح تحقیقاتی و کارگاه آموزشی منجر به انتشار کتاب «ایران شهر‌ها مسیر‌ها کاروانسرا‌ها» را یکی از مفید‌ترین همکاری‌های از این دست ارزیابی نمود و نسبت به استمرار چنین همکاری‌هایی اعلان آمادگی و ابراز امیدواری نمود. وی اضافه کرد از زمان امضای توافق بین دانشگاه سوره و دانشگاه ساپینزا ده سال می‌گذرد.
شایان ذکر است که طرح تحقیق و کارگاه آموزشی‌ای که به تألیف کتاب فارسی - ایتالیایی «ایران شهر‌ها مسیر‌ها کاروانسرا‌ها» توسط حسن اصانلو؛ Alessandra De Cesaris و Luca Valeria Ferretti انجامید، محصول همکاری دانشکده‌ی معماری دانشگاه‌های علاء الدوله سمنانی گرمسار و Sapienza شهر رم؛ به همراه دانشگاه سوره تهران بود و رایزنی فرهنگی ج. ا. ایران در ایتالیا نیز در تصحیح متون فارسی و انتشار این کتاب؛ به همراه برگزاری جلسات رونمایی آن در موزه‌ی هنرهای شرقی و دانشگاه Sapienza شهر رم مشارکت داشت.