با حضور دکتر روشن ،آیین معارفه رییس دانشگاه مازندران برگزار شد

۰۱ دی ۱۳۹۴ | ۱۰:۳۲ کد : ۱۱۴۹ اخبار
تعداد بازدید:۴۸۸
با حضور دکتر محمد روشن معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناورى، آیین معارفه دکتر سید خلاق میرنیا رییس دانشگاه مازندران در تالار دانشکده هنر و معمارى این دانشگاه برگزار شد.به گزارش روابط...
با حضور دکتر محمد روشن معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناورى، آیین معارفه دکتر سید خلاق میرنیا رییس دانشگاه مازندران در تالار دانشکده هنر و معمارى این دانشگاه برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این آیین دکتر روشن ضمن تسلیت شهادت یازدهمین اختر آسمان امامت، رشد حرکت علمی کشور را رشد مناسب و خوبی ارزیابی کرد و گفت: از دیدگاه پایگاه های استنادی علمی بین المللی نظیر scopos و ISI، هرساله روند مناسبی داشته‌ایم اما آن چیزی که انتظار مقام معظم رهبری و انتظار خودمان است این است که این رشد باید همچنان سرعت فزاینده ای داشته باشد تا انشاءالله بتوانیم در افق 1404 در جایگاه اول منطقه قرار گیریم.
 معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، ادامه داد: برای اولین بار توانسته ایم در تعداد دانشگاه هایی که در یک درصد دانشگاه های برتر و تاثیرگذار دنیا هستند از رشد قابل قبولی برخوردار شویم به طوری که در طبقه بندی جدید لایدن، در سال 2013 تعداد 5 دانشگاه، در سال 2014 تعداد 12 دانشگاه و در سال 2015 نیز 13 دانشگاه ایران در این طبقه بندی قرار گرفتند. این در حالی است که در سال های گذشته، دانشگاه های ایران از چنین جایگاهی برخوردار نبوده که این مهم، حرکت رو به رشد و مناسب دانشگاه های ما را نشان می دهد.
وی به موضوع لایحه تقدیمی به مجلس شورای اسلامی در مورد اختصاص بودجه پژوهشی اشاره کرد و گفت: اگر امسال یک درصد بودجه‌ کشور به امر پژوهش اختصاص یابد می توانیم خیلی از انتظارها را برآورده کنیم درغیر این صورت به رشد مورد انتظار نخواهیم رسید.
دکتر روشن سرانه تولید مقاله توسط استادان دانشگاه ها را به طور متوسط 2 / 1 اعلام کرد و افزود: از نظر سرانه مقاله، جذب اعضای هیئت علمی و نرم های موجود کار زیادی باید در این دانشگاه انجام شود.
وی هرم هیئت علمی در دانشگاه مازندران را نسبت به دانشگاه های دیگر هرم مناسبی عنوان کرد و در خصوص موسسات غیردولتی استان مازندران گفت: در این خصوص بیشترین تراکم را در دانشگاه های شمال کشور داریم. در استان مازندران 47 موسسه غیردولتی در کنار دانشگاه مازندران به امر آموزش عالی اهتمام دارند که می بایست به شدت بر روی این موسسات نظارت شود که نظارت آنها برعهده دانشگاه مازندران گذاشته شده است.
دکتر روشن در خاتمه به گزارش دکتر اصغری آقمشهدی در خصوص اخذ اسناد 65 هکتار از زمین های بدون سند دانشگاه و 16 واحد مجتمع مسکونی ساحل متعلق به دانشگاه مازندران اشاره کرد و افزود: دانشگاه مازندران از جمله دانشگاه‌هایی است که از حیث مستندسازی بسیار قوی عمل کرده و کارهای بسیار خوبی در این خصوص در این دانشگاه انجام شده است.
در ادامه دکتر اصغری آقمشهدی سرپرست سابق دانشگاه مازندران ضمن تسلیت شهادت حضرت امام حسن عسگرى ( ع )گزارشی از عملکرد حوزه های مختلف این دانشگاه در زمان تصدی خود ارائه کرد.
در ادامه دکتر سید خلاق میرنیا رئیس دانشگاه مازندران به عنوان دوازدهمین سکاندار مدیریت این دانشگاه گفت : انقلاب اسلامی پیروز شد و ده‌ها هزار مستشار نظامی، اقتصادی و فرهنگی وابسته به امپریالیسم که سال ها کشور را غارت کرده بودند مجبور به ترک ایران شدند. آنها در ماه‌های اول پیروزی، همچنان در انتظار برگشت آرام و بی دردسر به کشورمان بودند، اما هشیاری مردم و رهبری، مانع بزرگی در رسیدن به خواست‌ نامشروع شان شده بود. به ناچار با تحریک مزدوران و هدایت آنها، عملیات نظامی گسترده ای را با حمایت همه جانبه از رژیم بعثی عراق بر ملت ما تحمیل کردند.
وی افزود: اما سرانجام پس از هشت سال استقامت و پایداری، به ناچار تسلیم روحیه مقاومت ملت و رهبری شده و حق ملت را به رسمیت شناختند و عراق را به عنوان متجاوز معرفی کردند. اما این پایان کار نبود و این بار شرایط جدیدی را ایجاد کرده و در این ایام از نفوذ بر فکر و ذهن مردم غافل نشدند. اگرچه چندان موفق نبودند اما بیکار ننشستند و اینک بزرگترین مانع را در این ایام فکر و ذهن جوانان که صحنه گردانان واقعی جامعه بوده و هستند، یافتند.
 دکتر میرنیا تصریح کرد: دشمنان در این مرحله عملیات فرهنگی، اعتقادی و آموزشی را در پیش گرفتند. لذا باید پایه های فرهنگی، اعتقادی و در نتیجه آموزشی را سست و بی اساس می کردند. برای عملی کردن این نقشه شوم، به تدریج به پخش گرد سستی، خود کم بینی، بزرگ بینی دشمن، بی دینی و بی هویتی فرهنگی و تاریخی در سرلوحه کار خویش مبادرت ورزیدند.
وی خاطرنشان کرد: آنان در زیر چتر حقیقی آموزش برای همه، اساس آموزش را نشانه گرفتند.که متاسفانه فرهنگ، دین، هویت ملی و اسلامی نیز از این آماج در امان نماند. از این رو مراکز آموزش عالی به وفور در سراسر کشور توسعه پیدا کرد.
رئیس دانشگاه مازندران عنوان کرد: سربازان واقعی و مدافعان حقیقی انقلاب و نظام کسانی هستند که در این مراکز تربیت می شوند و هویت می گیرند، روی پای خود ایستادن را می آموزند. علم را به عمل تبدیل کرده و به تولید ثروت از طریق علم می اندیشند. اگر علم بتواند ثروت تولید کند؛ این ملت به نفت احتیاج نخواهد داشت.
وی گفت: می توان به این موضوع به عنوان یک فرضیه توجه کرد که مخالفان ما این موضوعات را درک می کنند، لذا درصدد بر می آیند که سربازان واقعی میدان علمی و تکنولوژیک را از کار بیندازند. بدین منظور برایشان دام پهن می کنند و با دادن امتیازات فراوان نخبگان را جذب کرده و عده ای را در داخل کشور با بمباران محتویات فرهنگی، مسموم کرده و با ایجاد شبهه های گوناگون، آنان را در راه توان علمی از راه و هدف والایی که برای خود در نظر گرفته اند باز می دارند و بی انگیزه می کنند تا در رسیدن به مقصودشان که همان اعتلای نظام مقدس جمهوری اسلامی و برافراشتن پرچم ایران در همه عرصه ها و قلل افتخار است ناکام بمانند.
دکتر میرنیا تصریح کرد: حتی با فرض یک فرضیه من خود را در این میدان می بینم و خویشتن را موظف به حفاظت از فکر خودکفایی علمی، تولید ثروت از طریق علم، جذب سرمایه از طریق جذب دانشجوی خارجی، تبادل فرهنگ اصیل ایرانی- اسلامی از طریق دعوت از اساتید و دانشجویان خارجی و تلاش استادان و دانشجویان با تمام ظرفیت می دانم و هرگونه سستی و بی توجهی را در این امر خطیر از هیچ کس نخواهم پذیرفت.
وی افزود: اسم رمز ما در این میدان جنگ نرم که دشمن صحنه آرایی کرده است: کار، تلاش و تولید علم مولد ثروت، وحدت و همدلی و دوری جستن از سستی و کاهلی و ایجاد هر زمینه ای که منجر به تقویت آموزش و پژوهش شود می بـاشدو قـاطعانـه اعـلام می دارم که در این میدان هیچ کس و هیچ چیز جز خداوند، قانون و مصلحت دانشگاه بر افکار و تصمیمات من تاثیرگذار نخواهد بود.
گفتنی است در خاتمه لوح تقدیر وزیر علوم، تحقیقات و فناورى به حجت الاسلام دکتر فخرالدین اصغرى  آقمشهدى اعطا شد و سپس حکم ریاست دکتر سید خلاق میرنیا به وسیله دکتر محمد روشن معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم به وی اعطا شد.