رئیس کمیته آموزش عالی مجلس شورای اسلامی:کیفیت معیار تغییرات صورت گرفته در ریاست دانشگاه‌ها بود

۱۶ فروردین ۱۳۹۳ | ۱۲:۱۹ کد : ۱۰۹۷۰ اخبار
تعداد بازدید:۳۸۶
رئیس کمیته آموزش عالی مجلس، با مثبت ارزیابی کردن عملکرد وزارت علوم در سالی که گذشت، گفت: فرجی‌دانا از بین 200 دانشگاه برجسته کشور تنها به تغییر 32 رئیس اقدام کرد که این نیز در راستای برنامه‌های وزارت علوم بوده است.
رئیس کمیته آموزش عالی مجلس، با مثبت ارزیابی کردن عملکرد وزارت علوم در سالی که گذشت، گفت: فرجی‌دانا از بین 200 دانشگاه برجسته کشور تنها به تغییر 32 رئیس اقدام کرد که این نیز در راستای برنامه‌های وزارت علوم بوده است.

جواد هروی در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، درباره اقدام وزیر علوم در تغییر روسای دانشگاه‌ها در سال 92، گفت: در تغییر روسای دانشگاه‌ها باید بهره‌وری، سنجید‌گی، تیزبینی، درایت و مقتضیات لازم درنظر گرفته شود که شواهد حاکی از آن است که عملکرد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در همین راستا بوده است.

نماینده مردم قائنات در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه کمیت در تغییر روسای دانشگاه‌ها مدنظر نیست،  اقدام فرجی دانا را در تغییر رئیس برخی دانشگاه‌ها مثبت ارزیابی کرد و افزود: حق وزیر است که بخواهد در حوزه کاری خود نسبت به مسائلی که وجود دارد تغییرات سنجیده‌ای را انجام دهد.

وی با تاکید بر اینکه تغییرات مدیریتی باعث ایجاد تنش در محیط دانشگاه‌ها نخواهد شد، تصریح کرد: فرجی‌دانا در سال گذشته از بین 200 دانشگاه برجسته کشور تنها به تغییر 32 رئیس اقدام کرد که این نیز در راستای برنامه‌های وزارت علوم بوده است.

هروی درباره انتقادات وارده به تغییرات انجام شده در روسای دانشگاه‌ها به فرجی‌دانا، افزود: قانون حق مسلم وزیر می‌داند که مطابق با برنامه‌ریزی‌ها و در جهت دستیابی به اهداف زیرمجموعه خود دست به تغییراتی در بدنه وزارتخانه متبوعش بزند.

وی با تاکید بر اینکه تغییرات سنجیده و به موقع وزرا در بدنه وزارتخانه‌ها منتج به دستیابی به هدف نهایی دولت و وزارتخانه می‌شود، تصریح کرد: نمایندگان مجلس باید زمان لازم و کافی برای رفع مشکلات و نیز انجام اقدامات مطلوب در اختیار وزرا قرار دهند.

هروی با بیان اینکه تغییراتی که در بدنه وزارتخانه‌ها رخ می‌دهد منطبق بر برنامه‌ریزی‌های وزرا است، افزود: به طور نمونه تغییر فرهاد رهبربه علت پایان یافتن دوره ریاست ویبر دانشگاه تهران بوده است.

این نماینده مردم در مجلس نهم، گفت: اگر وزیر بنا به مصلحت یا جلوگیری از جنجال مدتی انتخاب رئیس بعدی دانشگاه‌ها را به تاخیر می‌اندازد این بنا به مصلحت اندیشی و نگاه درازمدت و تیزبینی اوست که در این قضیه با درایت عمل کرده است.

رئیس کمیته آموزش عالی مجلس شورای اسلامی، تغییر رئیس دانشگاه تهران هیچ ربطی به دخالت‌های وزیر علوم نداشته و در این زمینه وزیر علوم می‌تواند با درایت ورود پیدا کرده و رئیس بعدی دانشگاه را انتخاب کند؛ این حق مسلم وزیر است تا در ترکیب روسا و مدیران  خود دست باز و آزادی عمل داشته باشد./