دیدار وزیر علوم با رئیس مجلس شورای اسلامی

۲۶ آبان ۱۳۹۴ | ۱۳:۱۲ کد : ۱۰۸۲۶ اخبار
تعداد بازدید:۴۴۱
روز سه شنبه 19/8/94 وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری جناب آقای دکتر فرهادی در دفتر رئیس محترم مجلس شورای اسلامی جناب آقای دکتر لاریجانی با وی ملاقات و موضوعات زیر مورد بحث و گفتگو قرار گرفت.ابتدا وزیر علوم ...
روز سه شنبه 19/8/94 وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری جناب آقای دکتر فرهادی در دفتر رئیس محترم مجلس شورای اسلامی جناب آقای دکتر لاریجانی با وی ملاقات و موضوعات زیر مورد بحث و گفتگو قرار گرفت.
ابتدا وزیر علوم درخواست همکاری بیش از پیش مجلس را به منظور وصول به اهداف وزارت متبوع را ارائه و دراین راستا تصویب لایحه تنظیم برخی ازاحکام برنامه های توسعه کشور به ویژه 3 مواد اول آن را درخواست داشتند.
در ادامه ایشان بیان داشتند با توجه به آن که هیأت امنا باید نقش کلیدی و راهبردی را در دانشگاهها و موسسات آموزش عالی ایفا نماید ، تصویب ماده 1 این لایحه بستری است که از برنامه های پیشین ، پیش بینی و باید استمرار دارد و از سوی دیگر نظارت مالی ، تشکیلاتی و استخدامی نیز از دیگر وظایف این هیأت هاست که باید تعمیق یافته و همچنین هیأت امنا بالاترین رکن محسوب شده و چنانچه اسناد مالی در این هیأت ها به تصویب می رسد، به هزینه قطعی منظور گردند و از دوباره کاری ها پرهیزکرد.
اگر چه در قوانین توسعه پیشین پارک های علم و فناوری باید مشمول اختیارات هیات امنا باشند لیکن برای پرهیز از هر تفسیر ناصواب در متن ماده در کنار دانشگاهها و پژوهشکده ها و موسسات در لایحه جدید به این پارک ها نیز تصریح شده است.
آئین نامه ارتقاء جدید ابلاغی نیز در راستای اجرای مواد 16 و 20 قانون توسعه ششم مورد بازنگری قرار گرفته است و تلاش می شود که با این آئین نامه جدید، ارتقاء نظام مند تر و بر اساس شایسته سالاری علمی باعث بهبود و ارتقاء کیفیت بیشتر نظام آموزش عالی کشور باشد.
وزارت علوم،تحقیقات و فناوری در راستای صیانت از علم، لایحه ای را تحت عنوان ماده واحده جلوگیری از تقلب در آثار علمی تدوین و برای طی تشریفات قانونی به هیأت وزیران تقدیم و پس از تصویب و اصلاحات بعدی برای امضاء رئیس جمهور تقدیم به مجلس شورای اسلامی آماده شده است.
البته به موازات آن در هیأت های ممیزه دانشگاهها با دقت بیشتر ، صحت عملکرد علمی و پژوهشی استادان مورد بحث و بررسی قرار میگیرد و چنانچه تخلفی هر چند اندک مشاهده شود و قصور و تقصیری متوجه اعضاء هیأت علمی باشد با قوت برخورد و هیأت انتظامی ضمن عمل به وظایف قانونی خود، ضمن جلوگیری از ارتقاء نامناسب با نوع اقدامات متقابلانه نسبت به تنزیل مطابق قانون حکم صادر می نمایند.
البته خوشبختانه در حوزه استادان این نوع رفتارها نزدیک به صفر است ولی در هر حال در موارد بسیار نادری هم که پیش آمده برخورد و قوی صورت گرفته است.
درخواست دیگر این وزارتخانه از مجلس شورای اسلامی ارتقاء سهم اعتبارات پژوهشی به 1% دولتی و 1% غیردولتی است، زیرا وضع فعلی که 47/% سرجمع اعتبارات پژوهشی را تشکیل دهد غیرقابل قبول است.
البته امیدواریم که تا سال 1404 به سهم 4% اعتبارات پژوهشی افزایش یابد. آخرین مطلب آنکه؛ علیرغم مشکلاتی که پذیرش برخی از دانشجویان بورسیه داشته اند، این وزارتخانه تلاش خود را معطوف به حل مشکل نموده ولی برخی از آنان به علت سن، اشتغال، عدم اعتبار دانشنامه های کارشناسی یا کارشناسی ارشد وموانع قانونی از قبیل عدم تجویز هیأت امناء در ادامه تحصیل مربیان شاغل در هیأت های علمی، دچار مشکل بودند که چنانچه اقدام به تحصیل مجوزهای قانونی از هیأت امنا یا استعفا از شغل دولتی و یا عمومی غیردولتی نمایند، موانع تحصیل آنان مرتفع خواهد شد که این اقدامات موکول به خواست و فعل خود آنان است و وزارتخانه منتظر اقدام شخصی آنها بوده و باید این مشکل به اراده شخص خود آنان مرتفع گردد.
در ادامه جناب آقای دکتر لاریجانی رئیس محترم مجلس شورای اسلامی ضمن تائید عملکرد وزارت علوم خواستار نقش بیشتر هیأت امناء در اداره دانشگاه و واگذاری امور دانشگاهها به خود آنان شد و ضمن انتقاد از طرح کنکور سراسری برای تحصیلات تکمیلی ،تاکید نمودند باید کار پذیرش دانشجو به ویژه در دوره دکتری به دانشگاه واگذار شود.
درادامه تاکید شد ، دانشگاه باید با استقلال مالی ، تلاش نماید اعتبارات مورد نیاز خود را از طریق فعالیت های علمی به خصوص پژوهش تامین نمایند.
استخدام تمرکز هیأت علمی نیز بر خلاف سیاست تمرکز زدایی بودهو اقتضا دارد که انتخاب اعضای هیأت علمی به خود دانشگاهها واگذار گردد.
در دوره پسا برجام باید دانشگاهها تقویت شوند و یک پرش و جهشی داشته باشند و تلاش شود از این فرصت به نفع دانشگاهها و موسسات آموزشی و پژوهشی بهره مندی کامل داشت.
و ما به عنوان عضو هیأت امناء دانشگاه صنعتی شریف درخواست حل و فصل مشکلات فضای فیزیکی با همکاری شهرداری تهران از طریق معاوضه املاک را داشته اند.
درخصوص مناسبت های پیش رو در برگزاری مناسبت 16 آذر  روز دانشجو تاکید نمودند وخواستار روشنگری در مورد شرایط  ویژه پسابرجام و لزوم اتخاذ موضع گیری های مناسب و متناسب با شرایط حساس کنونی را داشتند. وی در ادامه گفت : اگر اطلاعات درست و صحیح به دانشجویان انتقال یابد آنان با عقلانیت در راستای مصالح نظام حرکت کرده و می کنند.
در این جلسه مشاور عالی و مدیرکل دفتر وزارتی جناب آقای دکتر عبدالحسین فریدون و معاون حقوقی و امور مجلس جناب آقای دکتر محمد روشن مقام عالی وزارت را همراهی نمودند.