دیدار معاونان وزیر علوم با آیات عظام ومراجع تقلید در قم

۱۳ شهریور ۱۳۹۵ | ۱۱:۴۷ کد : ۱۰۷۸۸ اخبار
تعداد بازدید:۴۸۹
دکتر محمد روشن و  دکتر سید ضیا هاشمی معاونان حقوقی و امور مجلس​ و  فرهنگی و اجتماعی  وزارت علوم در سفر به قم با چند تن از مراجع عظام تقلید در این شهر دیدار و گفت و گو کر...
 دکتر محمد روشن و  دکتر سید ضیا هاشمی معاونان حقوقی و امور مجلس​ و  فرهنگی و اجتماعی  وزارت علوم در سفر به قم با چند تن از مراجع عظام تقلید در این شهر دیدار و گفت و گو کردند.
به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، در این سفر که دکتر مسعود شفیعی  رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای و دکتر فریبرز سجادی قائم مقام صندوق رفاه دانشجویان معاونان وزیر علوم را همراهی می کردند  ابتدا به دیدار حضرت آیت الله العظمی سید عبدالکریم موسوی اردبیلی رفتند .
حضرت آیت الله العظمی موسوی اردبیلی در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از حضور مسئولان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای آنان در عمل به وظایف خود آرزوی توفیق کرد.
وی در پاسخ به درخواست معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم در خصوص ورود فقه به مسائل مستحدثه اظهار داشت: پاسخ به این سؤالات با همفکری مجموعه ای از افراد صاحبنظر تهیه و از طریق استفتائات قابل دستیابی است.
دیدار با حضرت آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در مدرسه علمیه امام سجاد(ع) مقصد بعدی معاونان وزیر علوم در قم بود. 
وی در این دیدار با تأکید بر ضرورت استفاده بهینه از سرمایه های انسانی کشور اظهار داشت: مهم‌ترین منبع کشورمان سرمایه انسانی است که باید از این ظرفیت بهترین استفاده را کرد.
این مرجع تقلید شیعیان در ادامه جوانان را مهم‌ترین منبع نیروی انسانی دانست و افزود: نسل جوان که سرمایه‌های اصلی جامعه هستند در دانشگاه‌ها پرورش پیدا می‌کنند و دانشگاه‌ها وظیفه دارند نسل جوان را به بهترین نحو تربیت و در اختیار جامعه قرار دهند.
آیت الله العظمی مکارم شیرازی ضمن تأکید بر پرهیز از منفی نگری در مسائل دانشگاهی اظهار داشت: در دانشگاه‌ها مسائل مثبت و منفی وجود دارد که باید نکات مثبت آن تقویت و نکات منفی بر طرف شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اگر می خواهیم دانشگاه ما اسلامی باشد و از الگوهای غربی تبعیت نکند، باید نسبت به گسترش فعالیت های دینی در دانشگاه اهتمام ویژه ای داشته و با ایجاد  فیلترهایی از نفوذ و گسترش فرهنگ غربی در محیط های دانشگاهی جلوگیری کرد.
وی افزود: ما وظیفه داریم فرهنگ اسلامی را در دانشگاه ها نهادینه کنیم و مسئولان دانشگاه‌ها وظیفه دارند فرهنگ غربی را از دانشگاه‌ها جدا و فرهنگ اسلامی و دینی را در آن حاکم کنند.
آیت الله العظمی مکارم شیرازی با اشاره به اهمیت فراگیری علم در اسلام تصریح کرد: اسلام برای علم و دانش ارزش و اهمیت زیادی قائل شده است، دین اسلام در موضوع فراگیری علم و دانش هیچ محدودیتی قائل نیست و بر توسعه و ترویج آن تأکید کرده است.
این استاد برجسته حوزه علمیه قم در ادامه با تأکید بر ضرورت توجه به مقوله اخلاق در جامعه دانشگاهی افزود: باید مبانی اخلاقی در دانشگاه‌ها تقویت شود، چرا که  هنگامی  که مبانی اخلاقی وجود داشته باشد احساس مسئولیت در دانشجویان بیشتر می‌شود.
مرجع تقلید شیعیان دینمداری را مهم‌ترین نیاز جامعه امروز دانست وگفت: هنگامی که دین در جامعه تضعیف شود مسائل مادی تقویت شده و این موضوع تبعات منفی زیادی به‌همراه دارد.
وی با اشاره به ضرورت تعظیم شعائر و فرایض دینی  تصریح کرد: دختر ورزشکارایرانی که در المپیک مدال کسب کرد حرف بسیار مهمی گفت و تأکید کرد "رعایت حجاب برای من مهم‌تر از کسب مدال بود چون ممکن است از ورزش فاصله بگیرم اما از حجاب نه" که این سخن بسیار مهمی است.
آیت الله العظمی مکارم شیرازی در پایان خاطرنشان کرد: مسئولان دانشگاهی باید فاصله حوزه و دانشگاه را محدود کنند که این موضوع آثار و برکات مهمی را به‌همراه دارد چون وحدت این دو مجموعه خیر و برکات بسیار خوبی برای جامعه دارد.
دیدار با حضرت آیت الله العظمی سید محمد علی علوی گرگانی مقصد سوم معاونان وزیر علوم در قم بود. حضرت آیت الله العظمی علوی گرگانی در این دیدار با اشاره به پیشرفت های علمی و نوآوری هایی که توسط جوانان کشور در سال های اخیر به وقوع پیوسته، این نوآوری ها را ثمره استقلال کشور دانست و افزود: امروز جمهوری اسلامی ایران تنها کشور جهان است که توانسته روی پای خود بایستد و این جزو برکات انقلاب اسلامی است چرا که در دوران گذشته کشور در جمیع جهات وابسته به کشورهای بیگانه بود.
وی در ادامه ضمن تأکید بر ضرورت وحدت حوزه و دانشگاه اظهار داشت: مسئولان وزارت علوم باید تلاش کنند تا این وحدت هر چه بیشتر و مستحکم تر شود چرا که کشور دارای دو بال است و آن دو بال یکی حوزه و دیگری دانشگاه است.
وی افزود: اگر حوزه و دانشگاه بتوانند در کنار یکدیگر باشند و با یکدیگر در مسائل هم پوشانی داشته باشند، کشور نیز از برکات این وحدت بهره مند می شود که خوشبختانه اکنون فضلای حوزه در دانشگاه و و نیز آموزه های  دانشگاه در حوزه مورد استفاده قرار می گیرد.
این مرجع تقلید شیعیان ادامه داد: دشمن تلاش می کند تا با استفاده از فضای مجازی بین این دو بال کشور اختلاف بیاندازد که مسئولان می بایست در این زمینه هوشیار باشند.
حضرت آیت الله العظمی علوی گرکانی در ادامه سخنان خود با اشاره به بحث مالکیت فردی در تولیدات علمی متذکر شد: باید در این مقوله مرجعی ایجاد شود و ضمن حمایت مادی و اعتباری از ایده ها و افکار جدید، مساعدت کند تا مالکیت اجتماعی شکل بگیرد و تحت نظارت دولت همه بتوانند از مواهب آن بهره مند شوند.
وی در عین حال خاطرنشان کرد: البته بایستی مشوق هایی برای ایده ها و ابتکارات در نظر گرفت که حتماً چنین کاری صورت می گیرد.
دیدار با حضرت آیت الله العظمی جعفر سبحانی آخرین مقصد سفر معاونان وزیر علوم به قم بود. حضرت آیت الله العظمی سبحانی در این دیدار خطاب به مسؤلان وزارت علوم گفت: باید تلاش کنید تا رشته هایی که در دانشگاه ها ایجاد می شود بتواند گره گشای مشکلات جامعه باشد.
وی ضمن انتقاد از مدرک گرایی در جامعه اظهار داشت: اگر چه در دانشگاه های دولتی با سخت گیری هایی که صورت می پذیرد، دانشجویان تلاش بیشتری برای علم آموزی می کنند، ولی  برخی دانشگاه های غیردولتی صرفاً مدرک صادر می کنند در حالی که در جامعه شغل مناسبی برای فارغ التحصیلان این دانشگاه ها وجود ندارد.
این مرجع تقلید شیعیان ادامه داد: دانشگاه ها باید در گسترش رشته های تحصیلی خود به شرایط اشتغال پس از تحصیل نیز توجه کنند و رشته هایی را دایر کنند که جامعه به آن نیاز دارد.
حضرت آیت الله العظمی سبحانی در بخش دیگری از سخنان خود در موضوع اشتغال خطاب به رئیس جمهوری گفت: آقای روحانی طبعاً نمی توانند برای 75 میلیون ایرانی شغل مناسبی ایجاد کنند ولی می بایست از خانم ها در مشاغل مناسب آنها استفاده کنند و از آقایان در مشاغل مناسب آنها، که این موضوع در برخی مواقع رعایت نمی شود و این موضوع تلخی است.
وی ادامه داد: استفاده از بانوان برای مشاغلی که آنان مجبور به ارتباط با چندین مرد در طول روز هستند، مناسب نیست و رعایت تقوا در چنین شرایطی دشوار است.
این استاد برجسته حوزه علمیه قم افزود: در چند سال گذشته متأسفانه خانه سالاری در بین بانوان کم رنگ شده است که ضروری است به این مسئله به طور جدی توجه شود.
حضرت آیت الله العظمی سبحانی در پایان سخنان خود به ضرورت پرهیز از اختلاط بین دختر و پسر در دانشگاه ها تاکید کرد.