دکتر محمد روشن سلامت جنسی موضوعی بین رشته است و وزارت علوم از اینگونه موضوعات حمایت می کند

۰۶ دی ۱۳۹۴ | ۱۲:۲۸ کد : ۱۰۵۲۳ اخبار
تعداد بازدید:۳۸۷
به نقل از خبرنگار مهرخانه، مراسم افتتاحیه ششمین کنگره خانواده و سلامت جنسی صبح امروز با حضور علی‌اکبر سیاری؛ معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر محمد روشن؛ معاون حقوقی و امور مجلس وزا...
به نقل از خبرنگار مهرخانه، مراسم افتتاحیه ششمین کنگره خانواده و سلامت جنسی صبح امروز با حضور علی‌اکبر سیاری؛ معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر محمد روشن؛ معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری اطلاعات، حجت‌الاسلام میثم امرودی؛ معاون امور فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران و دکتر سید کاظم فروتن؛ عضو هیئت علمی دانشگاه شاهد، مسئول کلینیک سلامت جنسی خانواده دانشگاه علوم پزشکی شاهد و رییس این کنگره در ایوان شمس برگزار شد.

محمد روشن با بیان این‌که خانواده و سلامت جنسی موضوعی بین رشته‌ای است، گفت: متخصصان حوزه‌های مختلف علمی از قبیل پزشکی، روانشناسی، روانپزشکی، فقه، حقوق و جامعه‌شناسی باید در این موضوع دخالت کنند. از طرفی سلامت جنسی دارای ظرافت‌هایی است که بایستی در مورد نیازهای مردم به شکل مناسبی بحث و مشکل را حل کرد و با بررسی تک‌جانبه، شکل دیگری از مشکل را ایجاد نکرد.

ضرورت ورود فقها به حوزه سلامت خانواده
او ادامه داد: موضوع سلامت خانواده، موضوعی است که باید در آن تدین و پایبندی به اخلاق اسلامی و حرفه‌ای باشد و فقها باید در بسیاری از موارد آن مشخص کنند که این موضوع، موضوعیت دارد یا طریقیت. برای مثال در فسخ نکاح به‌ویژه موارد مشکلات جنسی، بسیار جدی است. همین موضوع خود را در مواد قانونی نشان می‌دهد. باید بررسی کرد که مواردی که برای فسخ نکاح تصویب می‌کنیم، آیا موضوعیت دارند یا طریقیت؟ اگر موضوعیت دارند، بر حسب میزان اندک، باعث خیار فسخ نکاح می‌شود، اما اگر طریقیت دارند، آیا می‌شود امروز آن را توسعه داد؟ مثلاً بیماری‌های جنسی مانند ایدز را نیز به آن اضافه کرد و آن را نیز جزو موارد فسخ نکاح دانست؟ یا این‌که بگوییم برای حفظ نهاد خانواده باید تفسیر مضیق کنیم؟ این‌ها نکته‌های بسیار مهمی است و لازم است از دستاوردهای به‌روز بشری استفاده کنیم؛ زیرا برخی از این موارد با دستاوردهای بشری به صورت یک عمل سرپایی قابل حل هستند، اما آیا می‌توانیم بگوییم که چون خیار فسخ ایجاد شده است، فرد ذی‌حق است و می‌تواند آن را به خدمت خود بگیرد؟

روشن با بیان این‌که موضوعات نوپدیدی مانند لقاح مصنوعی، مادر جانشین، باروری پس از مرگ، اهدای جنین و گامت، ترمیم نواقص جنسی با مدد ابزارهای جدید، مسایلی هستند که نیاز به پاسخ‌گویی دارند، اظهار داشت: این‌که در علم پزشکی آمده است اگر کلیه فردی دچار مشکل شد، فرد دیگری می‌تواند کلیه اهدا کند و با یک عمل جراحی این پیوند انجام شود، آیا در زمینه‌های سلامت جنسی هم می‌توانیم گامت را وام بگیریم و اهدا کنیم یا خیر؟ یکی از مسایل مبتلابه امروز پژوهشگاه رویان، بانک گامت است.

حق بر تمتعات جنسی سالم ازجمله حقوق بشر است
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری اطلاعات تصریح کرد: از سوی دیگر حق ازدواج، حق زندگی در بستر خانواده، حق داشتن سلامت تن و روان و حق بر تمتعات جنسی سالم همه از حقوق بشری هستند که از حوزه حقوق بشر هم باید به آن‌ها توجه جدی داشته باشیم. قانون اساسی ما که ملهم از فقه است و منابع فقه هم کتاب، سنت و عقل است، در اصل 10 بیان داشته است که ازآن‌جاکه خانواده واحد بنیادین جامعه اسلامی است، همه قوانین، مقررات و برنامه‌ریزی‌های مربوطه باید در جهت آسان‌کردن تشکیل خانواده، پاسداری از قداست آن و استواری روابط خانوادگی بر پایه حقوق و اخلاق اسلامی باشد. بر اساس این حق بنیادینی است که خانواده تشکیل دهیم، از آن صیانت کنیم و اگر مشکلاتی از جمله مشکلات جنسی دارد، برای آن هم راهی پیدا کنیم. طبیعت انسانی، حکمت، خرد و ارشاد کتاب و سنت جملگی به ازدواج به هنگام توصیه می‌کنند.

نقش مؤثر آموزش جنسی در برطرف‌کردن نیازهای جنسی و عاطفی زوجین/ هنوز محققان در این زمینه به وحدت نظر نرسیده‌اند
روشن با بیان این‌که همچنان که تأخیر در ازدواج یا ترک آن، فرصت‌هایی را از انسان برای طی مسیر کمال سلب می‌کند، ازدواج زودهنگام هم می‌تواند به سلامت جسمی و روانی دختر و پسر آسیب رساند و ازاین‌رو خرد و حکمت بدان توصیه نمی‌کنند، اما باید این اکر را در قالب شرع بازاندیشی کنیم، خاطرنشان کرد: ازآن‌جایی‌که توالد و تناسل از مقتضیات عقد نکاح است، آموزش زوجین در مسایل جنسی به‌ویژه قبل از ازدواج، می‌تواند از یک سو در برطرف‌کردن نیازهای جنسی و عاطفی زوجین نقش مؤثری ایفا کند و از سوی دیگر نقش به‌سزایی در سلامت و بهداشت کلی خانواده دارد، اما بحث آموزش جنسی، بحثی جدی است که هنوز محققان به وحدت نظر نرسیده‌اند و نمی‌دانیم ارایه چنین آموزش‌هایی درست است یا خیر و اگر درست است، از چه سنی بایستی شروع شود.

حمایت کیفری از زوجه در برابر خشونت‌های جنسی نوپدید وجود ندارد
این استاد دانشگاه با اشاره به تأثیر روابط جنسی مناسب در زندگی زوجین گفت: اگر زوجی از روابط جنسی کامیاب باشند، از بسیاری از مشکلات به راحتی می‌گذرند و زندگی خوبی را سپری می‌کنند؛ برعکس، نبود یک رابطه جنسی مناسب، بستر را برای دامن‌زدن به مشکلات جزیی فراهم می‌کند. از سوی دیگر حمایت کیفری از زوجه در برابر خشونت‌های جنسی نوپدید وجود ندارد که این امر نیز از مشکلات سلامت جنسی خانواده است. در سطح سیاست کیفری ماهوی در قانون مجازات اسلامی، شناسایی شماری از جلوه‌های جرایم جنسی که طبیعتاً در رابطه جنسی ناسالم و خارج از چارچوب است، اختصاص یافته است. قانونگذار با پیش‌بینی این جرایم در دو قالب تعزیرپذیر و حدپذیر درصدد حمایت از روابط جنسی میان شهروندان برآمده است.

رویکرد مردانه به روابط جنسی
او در مورد وضعیت نیازهای جنسی زن در نظرات فقها بیان کرد: رویکرد غالب در جوامع پیشین نسبت به نیاز جنسی، رویکردی مردانه بوده است. حتی در بررسی فقه و حقوق می‌بینید که فقط زن می‌تواند ناشزه شود و در مورد نشوز مردان کمتر در متون فقهی و حقوقی چیزی می‌بینیم؛ درحالی‌که حقوق جنسی، حقوقی طرفینی است. مرد را درخواست‌کننده و خواستار روابط جنسی در نظر گرفته‌اند و زن را برآورنده و تأمین‌کننده نیاز مرد به حساب آورده که وظیفه او تنها پذیرش رفتار جنسی است. تأثیرگذاری چنین نگرشی بر آموزه‌های فقهی سبب شده است که فقهای مسلمان کمتر به حق زن در درخواست روابط جنسی و وظیفه مرد و انجام آن توجه کنند.

روشن به ترجمه برخی اصطلاحات جامعه‌شناختی اشاره کرد و افزود: نکته‌ای که باید در این کنگره هم به آن توجه شود، اصلاح ادبیاتی است که نوعاً از سوی غربی‌ها ایجاد و به شکل ترجمه‌ای به ادبیات ما منتقل می‌شود و رواج پیدا می‌کند. برخی مواقع از ازدواج همجنسان سخن می‌گویند که اشتباه است؛ زیرا رکن ازدواج، غیرهمجنس است. ازدواج سفید نیز یکی از اشتباهات ادبیاتی ما است.

به گفته روانشناسان علت 90 درصد طلاق‌ها مشکلات جنسی زوجین است
او تأکید کرد: وزارت علوم به این دلیل از کنگره استقبال می‌کند که معطوف به حل مسئله و در حوزه خانواده است. یکی از سیاست‌های وزارت علوم حمایت از کارهای بین رشته‌ای است. این کنگره نیز از مواردی است به صورت بین رشته‌ای شکل گرفته است و ادامه دارد. تاأیس کلینیک بین رشته‌ای خانواده و سلامت جنسی و تأسیس رشته خانواده و سلامت جنسی در دوره تخصصی، از دستاوردهای این کنگره بوده‌اند. امیدواریم تمام نیازهای این حوزه را بتوانیم در شورای گسترش و کمیته‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی رفع کنیم. اگر همه برای کاهش طلاق تلاش می‌کنیم، باید بدانیم آن‌طور که روانشناسان می‌گویند بیش از 90 درصد طلاق‌ها ناشی از روابط جنسی نامطلوب است. اگر بتوانیم به این موضوع را به‌طور جدی بپردازیم، می‌توانیم بسیاری از مشکلات از جمله طلاق را حل کنیم